Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPeníze z hracích automatů potečou přes finanční úřad

Peníze z hracích automatů potečou přes finanční úřad
30.01.2012

Radnice by ale neměla přijít zkrátka

Prostějov - Novela zákona, která už prošla senátem, mění systém zpoplatňování výherních hracích přístrojů. Město přestalo vybírat poplatky, protože nově kompetence přecházejí na finanční úřady. Objem peněz, které město letos z hazardu získá, se nedá příliš odhadnout, ale podle vyjádření vedoucího finančního odboru městského úřadu Radima Cardy by mohly příjmy zůstat na podobné úrovni jako doposud. Počet přístrojů ve městě - 1 150 - se zřejmě také výrazně nezmění.

Nad výherními hracími přístroji na území města má radnice kontrolu jen do určité míry. Klasických herních automatů radnice povolila doposud 350, zatímco videoloterijních terminálů, schválených ministerstvem, je zde asi 800. V tomto směru se toho v současné době moc nemění.

Změny přicházejí se schválenou novelou zákona. Ta nyní prošla senátem a přesouvá kompetence v oblasti příjmů z hazardu na finanční úřady.

Na podrobnosti jsme se zeptali vedoucího finančního odboru Radima Cardy.

Jaké změny nastávají v oblasti inkasování poplatků za provoz oproti dosavadnímu systému?

„Došlo ke zrušení místního poplatku za provozovaný výherní hrací přístroj povolovaný obcí nebo jiné technické herní zařízení povolované ministerstvem financí podle jiného právního předpisu a od ledna tohoto roku již není možné tento poplatek vybírat. Dále došlo k tomu, že zpoplatňování výnosů loterií a jiných podobných her se od tohoto roku mění na zdaňování a správu těchto odvodů ze všech přístrojů budou nově vykonávat finanční úřady. I nadále platí, že výherní hrací přístroje umístěné na území obce povoluje obec, jiné technické herní zařízení (videoloterní terminály) povoluje Ministerstvo financí ČR."

Dotkne se změna objemu peněz takto získaných pro město?

„Podle nového systému očekáváme již v průběhu letošního roku z finančního úřadu první zálohové platby - tj.  20 % z výtěžku (poměrná část) a 55 korun za každý den povolení (pevná část) herních zařízení. Vzhledem k tomu, že výše odvodu se odvíjí od vsazených a vyplacených částek za každý přístroj, nelze v současné době odhadnout, o jaký objem finančních prostředků se jedná. Nicméně podle předběžných odhadů očekáváme, že příjmy v rozpočtu města budou na podobné úrovni jako v předchozích letech."

(dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce