Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskParkování v centru? Jen za peníze!

Parkování v centru? Jen za peníze!
28.11.2012

Cena rezidentní karty se má ztrojnásobit

Prostějov - Pro více peněz brzo sáhnou do peněženky motoristé při parkování v centru města. Magistrát chystá změny. Nový systém má mimo jiné „nabídnout" vyšší cenu rezidentních a abonentních karet. Dotkne se tak peněženek zejména těch, co v centru bydlí nebo podnikají.

Dlouhodobým problémem města je parkování v jeho centru. Míst je málo a aut stále více. Rada města proto vyhlašuje výběrového řízení na správce parkovacího systému. Předcházela tomu odborná studie, která zanalyzovala počty parkovacích míst v centru a navrhla opatření vedoucí k nejefektivnějšímu řešení.

Podstatou systému bude dopravní omezení

„Cílem je zavést v centru města jednoduchý, přehledný a fungující systém parkování," předeslala při tiskové konferenci novinářům náměstkyně primátora Alena Rašková. Poměr míst s parkováním za poplatek, předplacená místa a ta, kde lze stát zdarma, je podle náměstkyně nevyvážený a je třeba systém upravit. Podstatou navrhované novinky je vytvoření zóny s dopravním omezením na celém území centra. Pro všechny navržené zóny platí, že je možné stát pouze na označeném parkovišti. Řešené území je vymezeno ulicemi Vápenice, Újezd, Wolkerova, Palackého a Blahoslavova. Navíc se týká ještě ulice Mlýnské, Hliníky a Brněnské.

.A.S.A. TS končí

Doposud se o parkování v centru starala firma .A.S.A. TS, které končí platnost současné smlouvy. Zakázka za téměř pět milionů korun je tak otevřena nejen jí, do boje se pustí i s jinými zájemci. „Vypisujeme výběrové řízení a čekáme, kdo se nám přihlásí. Zakázka je hodně vysoké hodnoty a řízení pro nás bude provádět jedna z firem, které se magistrátu o veřejné zakázky starají, odborná firma Gordion," uvedla Alena Rašková.

parkZákladní změnou budou placená stání

Platit se podle náměstkyně Raškové bude v centru všude. „Parkování bude opět hlídat městská policie. Já sama se ale kloním k závorovému systému, který je jednou z navrhovaných možností. V tomto případě jde o nejjednodušší kontrolu platby," uvedla s tím, že bezplatné parkování bude zachováno v ulicích mimo centrum.

Jaký mají motoristé výhled?

Budou zrušena všechna vyhrazená stání pro jednotlivce nebo skupiny. Výjimku tvoří pouze osoby se sníženou pohyblivostí - označení vozidel O1 a služební vozy městské policie a Policie ČR. „Obyvatelé centra budou mít možnost zakoupit si podle lokality, která je nejblíže jejich domovům, pět typů rezidentních karet, jež jim umožní stát kdekoliv na vyhrazených parkovištích pro rezidenty. V obdobném režimu budou fungovat abonentní karty pro podnikatele a firmy," vysvětlil první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Ohledně rezidentní parkovací karty se počítá s cenou tří tisícovek za rok pro první vozidlo, u abonentní karty pro podnikatelské subjekty má jít o částku pět tisíc ročně. Ceny jednotlivého, hodinového, parkování se pravděpodobně, podle Pospíšila, zvyšovat nebudou. My jen doplníme, že stávající cena rezidentní parkovací karty je tisíc korun.

Výběr parkovného na bedrech správce

Budoucí správce zabezpečí výběr parkovného a jejich správu na své náklady, stejně tak výdej parkovacích karet pro abonenty a rezidenty. „Parkovné a parkovací karty bude prodávat na účet města, jemuž bude hradit nájemné," dovysvětlila Alena Rašková. Od nového opatření si vedení města slibuje lehce pamatovatelný systém s důrazem na zajištění potřeb parkování rezidentů, vytvoření možnosti abonentního stání a nabídky všech zbývajících stání návštěvníkům centra ve formě placených stání.

(kaa)

Foto: archiv


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce