Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskOslavy tradičních ostatků začnou v Pivíně v sobotu

Oslavy tradičních ostatků začnou v Pivíně v sobotu
28.02.2014 06:10

Pivín – Jak vypadá pravý hanácký masopust, uvidí na vlastní oči ti, kdo si zajedou do Pivína. Příznivci lidových tradic z legendárního divadelního spolku Větřák vyrazí v maskách po dědině v sobotu dopoledne. Čtyřdenní oslavy vyvrcholí jako vždy pochováním basy.

„V průvodu maškar půjdou obecní policajt, cikánky, šejkové a spousta dalších masek. Chybět samozřejmě nesmí medvědář s medvědem. Ten má jednak za úkol prohnat hospodyňky a navíc ohlašuje příchod jara,“ připomněl duchovní otec pivínských ostatků a principál Větřáku Jiří Vrba.

Průvod ve svém čele nese zdobené žezlo, takzvané právo, které symbolizuje dočasnou vládu masopustní chasy nad vesnicí. „Masky samozřejmě podléhají módním trendům. Každý rok je něco nového, loni se k nám přidal třeba Charlie Chaplin,“ vzpomněl Vrba.

Dvě zábavy s právem

V sobotu večer se Pivín sejde na ostatkové zábavě s právem, jejímiž hrdiny jsou stárek, kopaři, písař a hlavně hříšníci, kteří na sebe vezmou trest za všechny provinění v obci za uplynulý rok. Na veselici není nouze o komická čísla, Větřák svou náklonnost k recesi nikdy nezapře.

Po dvoudenní přestávce se koná ostatková zábava číslo dvě. Volí se na ní Smetákový král a pochovává basa, která má v Pivíně jméno Barborka. Tímto zvykem o úterní půlnoci, který otevírá období čtyřicetidenního velikonočního půstu, ostatky skončí. (das)

Novodobá tradice ostatků trvá v Pivíně už čtyřicet šest let. Foto: D. Sekanina


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce