Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskOprava vily Josefa Kováříka potrvá roky, říká Martin Radič

Oprava vily Josefa Kováříka potrvá roky, říká Martin Radič
14.06.2019 07:07

Rodinná vila Josefa Kováříka na Vojáčkově náměstí v Prostějově je kulturní památkou. Významná stavba české architektonické moderny z roku 1911 je z dílny brněnského architekta Emila Králíka. Nemovitost před více jak rokem získalo družstvo Kováříkova vila, které se již pustilo do oprav toho nejnutnějšího. Jejímu předsedovi Martinu Radičovi jsme položili několik otázek, týkajících se budoucnosti objektu.

Jaké práce máte pro letošní rok v plánu?

V letošním roce máme přislíbenou dotaci z Fondu regenerace městské památkové zóny Prostějov na opravu části východní fasády.

Budete opět žádat či žádáte o dotace Olomoucký kraj, nebo město Prostějov?

V současné době připravujeme žádost o poskytnutí dotace z program „Záchrany architektonického dědictví" Ministerstva kultury ČR, která se podává v září. Připravovaná projektová dokumentace k této žádosti bude obsahovat významnou část obnovy celé vily. Realizační práce budou rozloženy do několika let.

Máte představu, co by ve vile mělo být?

Pokračování obnovy vily bude časově náročné a závislé na dostupných finančních a dalších zdrojích. V průběhu obnovy počítáme s postupným otevíráním jednotlivých rekonstruovaných částí vily veřejnosti a také s využitím, které by přitahovalo k návštěvě jak občany našeho města, tak i jeho návštěvníky.

Jak nás Martin Radič ubezpečil, ve vile nebudou obchodní ani bytové prostory. (ber)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce