Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskOpilci zaplatí zdravotní pojišťovně léčení lidí, které zranili

Opilci zaplatí zdravotní pojišťovně léčení lidí, které zranili
31.12.2014 07:56

Bujaré oslavy a nemírné pití na Silvestra mohou skončit vysokým účtem u zdravotní pojišťovny. "Opilci, kteří zraní pyrotechnikou jiné lidi, či opilí řidiči, kteří při dopravní nehodě někoho zraní, musejí podle zákona léčení zraněných uhradit," upozornil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý. Ročně tak VZP vymáhá kolem 300 milionů korun. Skutečný příjem z náhrad škody bývá obvykle nižší než vzniklé nároky, ale například loni činil téměř 320 milionů korun.

"Podle paragrafu 55 zákona o veřejném zdravotním pojištěním má zdravotní pojišťovna právo na náhradu těch nákladů na hrazené služby, které vynaložila v důsledku zaviněného protiprávního jednání třetí osoby vůči jejímu pojištěnci," uvedl mluvčí.

Pokud si poškodí zdraví opilec sám, nedává zákon zdravotní pojišťovně možnost vymáhat na něm náklady zdravotní péče, kterou mu zaplatila. "Opilí řidiči hradí náklady léčby účastníků nehody, kterým způsobili svým protiprávním jednáním poškození zdraví. K tomu, aby byli povinni platit i svoji léčbu v případě svého úrazu pod vlivem alkoholu, by muselo dojít ke změně zákona," podotkl Tichý.

Náhradu škody může pojišťovna vymáhat na základě informací od lékařů či nemocnic. Ti jsou povinni oznámit zdravotní pojišťovně úrazy a jiná poškození zdraví u pacientů, pokud mají podezření, že úraz či poškození zdraví způsobilo jednání fyzické nebo právnické osoby. Oznamovací povinnost mají také policie, státní zastupitelství a soudy.

Peníze zaplacené jako náhrada škody putují do tzv. základního fondu, z něhož pojišťovna hradí zdravotní péči svým pojištěncům.

(Zdroj: ČTK)

 


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce