Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskOP chvátá s prodejem povolenek

OP chvátá s prodejem povolenek
29.02.2012

Prostějov - Česká spořitelna jako největší věřitel Oděvního podniku brzo na svůj účet pravděpodobně získá téměř dva miliony korun. Insolvenční správkyně OP Miloslava Horská totiž žádá o povolení prodeje emisních povolenek, které podnik už nepotřebuje, mimo dražbu. Devět a půl tisíce povolenek by tak mohlo být k prodeji - za eura. Rozhodnout o tom musí brněnský krajský soud.

O možnosti prodat emisní povolenky z majetku Oděvního podniku nedávno rozhodl jeho věřitelský výbor. O tom, jestli k prodeji nakonec dojde, musí ještě rozhodnout samosoudkyně brněnského krajského soudu Bohumila Čuprová. „Povolenek je celkem devět a půl tisíce a jsou pro  firmu, v této chvíli, zcela nadbytečné," říká správkyně Miloslava Horská. Výtěžek z prodeje poputuje na konto největšího zajištěného věřitele, kterým je Česká spořitelna.

Povolenky za eura

Věřitelský výbor dal souhlas s prodejem emisních povolenek přes odbornou společnost APT Business Group. Ta musí prodávat tak, že kupní cena povolenek bude stanovena v rámci burzovního obchodu a zájemce zaplatí ne v korunách, ale v eurech. Cena se má pohybovat kolem sedmi až osmi eur za kus.

Správné načasování

Oděvní podnik, který v minulosti patřil k velkým znečišťovatelům ovzduší, dostával od státu každoročně zhruba šest tisíc kusů emisních povolenek. Po uzavření provozu firmy jsou už nadbytečné. „Navrhuji, abychom prodej směřovali do konce měsíce dubna. V tu dobu bude totiž cena za povolenky na burze mírně posilovat. Od května jich ale už na trhu bude hodně, a tak docela chvátáme získat z prodeje co nejvíc," upřesňuje Horská, která očekává, že prodej by mohl vynést asi jeden milion sedm set tisíc korun. „O této částce mluví odborný posudek, který vypracoval vedoucí útvaru služeb OP Roman Spurný. Něco si ale ponecháme v zásobě. Neprodáme všechno, protože Evropská komise zatím Oděvnímu podniku nepřidělila další nové povolenky - tedy „doma" jich zůstane zhruba kolem dvou tisíc. Některé totiž ještě potřebujeme na částečný chod teplárny," na závěr vypočítává správkyně Horská.

(kaa)

Foto: (rada)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář

Další články:související kauzy |
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce