Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskOlomouckému kraji ubývají obyvatelé

Olomouckému kraji ubývají obyvatelé
16.09.2019 08:21

Obyvatel Olomouckého kraje v letošním pololetí opět ubylo, jejich počet se proti počátku roku snížil o 336 na 632 156. Na poklesu počtu obyvatel se podepsal vyšší počet zemřelých než narozených. Naopak do kraje se přistěhovalo víc lidí, než jich odešlo jinam. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

V Olomouckém kraji se od ledna do konce června narodilo 3 094 dětí a 3 472 lidí zemřelo. Přirozeným způsobem se tak počet obyvatel snížil o 378. Migrací pak kraj získal 42 obyvatel. Z Olomouckého kraje se v prvním pololetí vystěhovalo 2 832 lidí a naopak 2 874 se jich přistěhovalo.

Jediným okresem, ve kterém se od ledna do června nesnížil počet obyvatel, bylo Olomoucko. Počet obyvatel se tam zvýšil o 298 na 235 237, a to díky kladnému migračnímu přírůstku i vyššímu počtu narozených než zemřelých.

V ostatních čtyřech okresech Olomouckého kraje počet obyvatel klesl. Nejvyšší úbytek vykázalo Přerovsko, kde se počet obyvatel v prvním pololetí snížil o 275 na 129 650.

Do Olomouckého kraje se v první polovině letošního roku přistěhovalo 2 874 osob, což bylo v meziročním srovnání o 496 osob více. Z jiných krajů ČR se přistěhovalo 1 971 lidí, ze zahraniční 903. Nejvíce obyvatel se přistěhovalo na Olomoucko (1 776).

Ve stejném období se z kraje vystěhovalo 2 832 osob, kterých bylo ve srovnání s první polovinou loňskéh roku o 204 více. Většina osob se odstěhovala do jiných krajů (2 405). Dalších 427 lidí odešlo z Olomouckého kraje do ciziny. „Migrační saldo bylo sice kladné, přistěhovalých však bylo pouze o 42 více než vystěhovalých," uvedl ČSÚ.

Obyvatel Olomouckého kraje ubylo i loni, kdy jejich počet klesl o 686 na 632 492. Na úbytku obyvatelstva se v roce 2018 podepsala migrace a přirozený úbytek.

(Zdroj: ČSÚ)

Ilustrační foto pixabay.com


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce