Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskOlomoucká Šantovka připravila lahůdku pro milovníky letectví

Olomoucká Šantovka připravila lahůdku pro milovníky letectví
31.01.2015 08:00

Po celý únor bude v Galerii Šantovka v Olomouci k vidění mnoho exponátů z leteckého prostředí. Expozici bude vévodit legendární sovětský stíhací letoun MiG-21, který ještě donedávna chránil i naše nebe a v řadě zemí stále slouží. Návštěvníci si ale budou moci prohlédnout i celou řadu "detailů", například motor z vrtulníku Mi-8 či různé přístroje a kombinézy.

"Výstava uvede několik letadel v čele s legendárním stíhacím letounem, který se zúčastnil mnoha ozbrojených konfliktů ve službách více než padesáti armád z celého světa - MiG-21MF, piloty od první světové války až po současné supermoderní specialisty určené pro přežití ve stratosféře a jejich výbavu pro přežití při katapultovaní, unikátní kokpity, letecké motory, či letecký trenažér dnes již nevyčíslitelné hodnoty D – 4 Link Trainer. Ten je jeden z posledních tří dochovaných trenažérů pro 1. generaci britských proudových stíhačů na celém světě,” uvedl za pořadatele Pavel Kratochvíl.

Mezi nejzajímavější exponáty výstavy patří motor z vrtulníku Mi-8, konkrétně ze stoje, v němž v roce 1977 zahynula Viera Husáková, manželka tehdejšího prezidenta. “Ten celý vrtulník poté nechal spálit napalmem a jen díky nebojácnosti destrukční čety a mnoha let jeho ukrývaní se na něj můžeme nyní podívat i my,” doplnil Kratochvíl.

Pro návštěvníky bude také připravena speciální letecká škola s reálným simulátorem MiG-21 i 3G trenažérem pro simulaci stavu beztíže a dezorientace v prostoru, jež zažívají stíhací piloti či kosmonauti.

Výstava začíná prvního a potrvá až do posledního února. (red)

Foto: National Museum of the U.S. Air Force


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce