Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskOdvoz odpadků se může prodražit

Odvoz odpadků se může prodražit
31.10.2011

Prostějov - Zrušení regulace poplatků za odpad, které připravuje vláda, může mít pro obyvatele Prostějova velmi nepříjemné důsledky. Jeho občanům by totiž v takovém případě hrozilo, že přijdou o stokoruny ročně. Dosud stát omezuje cenu za svoz odpadu na jednoho obyvatele částkou 500 korun, právě tuto hranici chce vláda změnit na 1 000 korun. A podle všeho se jí to brzy podaří, sněmovnou už návrh částečně prošel.

Přesto, že konečné slovo budou mít v případě zvyšování poplatků ve městě jeho zastupitelé, ekonomická situace Prostějova už dnes hovoří jasně. „Poplatek je dnes schválen ve výši 492 korun na jednoho obyvatele, náklady za rok 2010 jsou ovšem 893 korun. Vzhledem k tomu, že jsou mezi námi i neplatiči, tak celkové náklady na jednoho obyvatele jsou 1028 korun. Všichni vidíme ten rozdíl v tom, co město vybere a co musí skutečně zaplatit," uvedl místostarosta prostějovské radnice Jiří Pospíšil.

Zatímco některé ostatní samosprávy už dopředu avízovaly, že poplatky v případě projití zákona zvýší, v Prostějově jsou zatím opatrní. „V tuto chvíli žádný konkrétní návrh není, budeme čekat na nový zákon, od něj se bude odvíjet další postup města," dodává Pospíšil. Většina z městských i obecních úřadů plánuje poplatky zvednout přesně na takovou výši, aby svoz popelnic nemusely dotovat vůbec a nebo jen minimálně.

(arp)

Foto: (dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce