Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskOd září se budeme loučit s halogenovými žárovkami. Kvůli Bruselu

Od září se budeme loučit s halogenovými žárovkami. Kvůli Bruselu
29.08.2018 07:30

Země Evropské unie nebudou od prvního září vyrábět či dovážet halogenové žárovky, nicméně jejich prodejci se budou moct dále zbavovat svých stávajících zásob. Krok je finální fází postupného stahování neefektivních žárovek z trhu, které probíhá od roku 2009. Cílem opatření je přimět Evropany k přechodu na efektivnější LED osvětlení.

Podle evropských směrnic patří halogenové lampy do kategorie D, což je energeticky nejméně efektivní druh osvětlení. Proto se členské státy Evropské unie v roce 2009 shodly na tom, že je potřeba tento druh osvětlení postupně stáhnout z oběhu.

Podle EK ušetří lidem výměna halogenové lampy přibližně tři tisíce korun po dobu životnosti osvětlení LED, přičemž počáteční náklady by se spotřebitelům měly vrátit už během prvního roku. Životnost LED žárovek je přibližně 15 - 20 let.

Cena „ledek“ pro domácnosti spadla mezi lety 2010 až 2017 o 75 procent. Halogenové žárovky jsou ale stále mnohem levnější. (red)

Ilustrační foto: helcon.cz


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce