Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskObžalobu Václava Klause z velezrady podepsala i senátorka Božena Sekaninová: Nad zákon se nemůže stavět ani prezident

Obžalobu Václava Klause z velezrady podepsala i senátorka Božena Sekaninová: Nad zákon se nemůže stavět ani prezident
28.02.2013

Prostějov/Praha - Mezi osmadvaceti podpisy pod senátním návrhem obžaloby prezidenta Václava Klause z velezrady je i parafa prostějovské senátorky Boženy Sekaninové. V rozhovoru pro iprostejov.cz popisuje pět údajných protiústavních skutků, na nichž žaloba na odcházející hlavu státu stojí

Horní komora parlamentu se středu postarala o pořádný rozruch. Senátoři dostali od svého organizačního výboru doporučení, aby schválili žalobu na dosluhujícího prezidenta Václava Klause u Ústavního soudu. Podle návrhu žaloby, kterou podepsalo osmadvacet senátorů včetně prostějovské senátorky Boženy Sekaninové, se měl dopustit velezrady. Prezidentovi vytýkají především kontroverzní amnestii, ale také to, že nerespektuje rozhodnutí soudu nebo otálí s podepsáním mezinárodní smlouvy.

Senátoři mají o návrhu žaloby jednat a posléze hlasovat v pondělí. „Nevím, jestli projde, ale byla bych ráda, kdyby ano. Jde tady o odvahu a odpovědnost jednotlivých senátorů," říká senátorka za Prostějovsko Božena Sekaninová.

Žalovat prezidenta za velezradu, to je něco naprosto výjimečného. Václav Klaus má mnoho kritiků, ale někteří z nich se teď postavili na jeho stranu a návrh Senátu považují přinejmenším za nepřiměřený. Nebojíte se blamáže?

Možná tu panuje určité nedorozumění, pokud jde o termíny. Nejde o vlastizradu, ale o velezradu. Mezi těmito pojmy je veliký rozdíl. Prezident se nedopustil nějakého záškodnictví nebo sabotáže, tedy zrady na vlasti, ale velezrady jakožto ústavního deliktu, kdy někdo jedná v rozporu se základními hodnotami hájenými státem. Senát je ochranou a pojistkou ústavnosti. Pokud prezident opakovaně porušuje ústavu, je povinností Senátu ústavu chránit a využít k tomu všechny dostupné nástroje, které jsou důležité pro další vývoj naší země. V demokratické zemi s ústavním řádem není možné ohýbat zákony, ignorovat rozhodnutí soudu a pošlapávat práva obětí trestních činů. Nikdo se nemůže stavět nad zákon, ani prezident republiky.

V čem se prezident dopustil velezrady?

V zákoně o ústavním soudu se píše, že velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Mě jako senátorku zajímá právě ono jednání prezidenta Václava Klause proti demokratickému řádu. Amnestie zastavující trestní řízení u kauz typu H-Systém, Union banka a dalších znamená ve svém důsledku poškození základních lidských práv tisíců klientů. Prezident se tedy podle všeho dopustil pošlapání lidských práv velkého množství lidí, kteří již nemohou být odškodněni.

Hlavní problém je tedy v amnestii?

Amnestie je jen jedním z bodů žaloby. Další se týkají situace, kdy prezident neratifikoval mezinárodní smlouvu, přestože jí schválily obě komory Parlamentu. A tady je už jasné porušení ústavy. Už Ústavní soud konstatoval v případě Lisabonské smlouvy, že prezident má povinnost jednat bez zbytečného odkladu. Pak je tady případ, kdy prezident republiky nerespektoval a dodnes nerespektuje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který mu uložil rozhodnout ve věci jmenování soudce. A prezident republiky odmítl takové rozhodnutí vydat. Mají se ostatní občané podvolit rozhodnutí soudu, když jej nerespektuje prezident? A poslední případ se týká jmenování soudců Ústavního soudu. Prezident má pravomoc a tedy i povinnost jmenovat jeho soudce. Přestože jsou v tuto chvíli na Ústavním soudu už tři místa neobsazena, tak už před nějakou dobou řekl, že žádné návrhy předkládat nebude. A ve všech těchto případech chceme, aby se tím zabýval nejdříve Senát a následně Ústavní soud. A aby Ústavní soud vyložil, do jaké míry v těchto věcech porušil prezident svoje pravomoci a kde jsou tedy jejich meze.

A jaká kritika se týká novoroční amnestie?

Nelíbí se mi hlavně její nepřipravenost. Amnestie je nejen aktem odpuštění, ale má dát odsouzeným lidem i druhou šanci. Ale jakou šanci dává propuštěným amnestie v dnešní podobě? Nemají co jíst, nemají teplé oblečení, nemají kde bydlet a tak někteří z nich znovu páchají trestnou činnost. Na nápor propuštěných lidí měli být předem připraveni sociální kurátoři, azylové domy, kontaktní centra či úřady práce a společně jim vytvořit prostor pro skutečnou šanci na nový začátek. Měli mít k dispozici seznamy propuštěných i dostatečný časový prostor k přípravě jejich socializace na straně jedné, i na ochranu veřejnosti proti zvýšení kriminality na straně druhé.

Vlna nevole se zvedla hlavně v souvislosti s amnestováním aktérů velkých hospodářských kauz, které se u soudu táhly několik let.

Dopad amnestie v oblasti hospodářské kriminality mě hodně popuzuje. Desítky lidí, kteří si vybudovali svou existenci na obohacování na úkor druhých, jsou osvobozeni jen proto, že se jim například léta dařilo vyhýbat soudním jednáním. Současně však ti, kdo jimi byli okradeni, v podstatě přijdou o praktickou možnost náhrady škody. Lidé páchající majetkové a hospodářské zločiny tak byli jednoznačně zvýhodněni na úkor poškozených obětí! Jsem přesvědčena o tom, že pokud by byla amnestie odpovědně připravená, nemohlo k takové situaci dojít. A již vůbec nechápu námět pana Schwarzenberga a pana Kalouska na případné odškodnění postižených ze státních prostředků. Pachatelé trestné činnosti, kteří druhým způsobili miliardové škody, budou amnestováni a po odblokování svého majetku si budou exkluzivně žít, postižení budou nadále splácet dluhy a hypotéky a vláda tohoto státu má hledat kompenzační mechanismy na jejich případné odškodnění? V jakých intencích to uvažují! Opravdu je spravedlnost slepá? Tento přístup je nejen amorální, ale je otevřeným výsměchem všem slušným lidem.

Pokud by Ústavní soud dostal žalobu na stůl a senátorskému návrhu dal nakonec za pravdu, jaké důsledky by to mělo pro Václava Klause, který v nejbližších dnech končí v prezidentské funkci?

Václav Klaus končí, nemohl by být tedy zbaven úřadu. Předpokládám také, že už nebude usilovat o zvolení prezidentem a tak by zbývala ztráta požitků po opuštění funkce. Přišel by o padesát tisíc renty k důchodu, nedostával by stejně vysokou částku na svou kancelář a neměl by k dispozici auto s řidičem.

Žaloba popisuje pět protiústavních skutků prezidenta. A smyslem projednání takové ústavní žaloby je, aby Ústavní soud jako autorita v tomto směru posoudil, do jaké míry prezident skutečně jednal protiústavně, aby jasně vymezil, kde jsou meze jeho ústavních pravomocí. Výsledkem by byl jasný výklad ústavy, čímž by se do budoucna předešlo jejímu porušování.

(das)

Božena Sekaninová. Foto: archiv


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce