Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskO nalezených vzácných freskách se vědělo

O nalezených vzácných freskách se vědělo
30.05.2012

Některé zůstanou prozatím skryty

Prostějov - Při rekonstrukci zámku, jehož část se chystá pro potřeby základní umělecké školy, dělníci narazili na staré fresky. Historická výmalba se datuje do 16. století a pravděpodobně půjde o unikátní genealogii Pernštejnů. Překvapivě se ale nebudou odkrývat všechny.

Magistrát o freskách věděl

Vznik fresek se podle vyjádření vedoucího oddělení památkové péče Daniela Zádrapy datuje do let 1527 až 1535, kdy zámek stavěli. „ O freskách jsme věděli a víme také i o dalších místech, kde jsou ukryty pod novou výmalbou. Rekonstrukcí místnosti, která kdysi sloužila jako taneční sál a následně byla přepažena na několik menších částí, znovu vznikne původní sál. Ten bude základní umělecká škola využívat pro potřeby literárně dramatického a tanečního oboru. Necitlivě udělané stavební příčky se teď freskaodstraňují a sál bude opět sloužit tanci a umění. Fresky tak dokreslí jeho původní nádheru," vysvětluje Zádrapa.

Všechna výmalba se odkrývat nebude

Raně renesanční fresky, které zdobí interiéry zámku ale nebudou odkryty všechny. „Některá místa zůstanou pod novým nánosem barvy. Nemusíme se bát, že by došlo k nějakému poškození. Fresky jsou takto konzervovány, a až bude přesně určeno, jak se která místnost bude využívat a tedy zda se bude tato výzdoba do ní hodit, začne se s restaurováním. Docela si nedovedu představit, že obnovíme fresky v místě, které bude sloužit žákům jako šatna. Tedy obrazy, které zpodobňují jak rostliny, tak i podobizny, zůstanou zatím skryty a časem se uvidí," vysvětluje Zádrapa.

Unikát, kterým se Prostějov může pyšnit

Jak nám potvrdil šéf oddělení památkářů Daniel Zádrapa, vyobrazené medailonky by mohly představovat rodovou genealogii pánů z Pernštejna. Podobnou záležitost mohou lidé vidět v zámeckém areálu v Pardubicích, který rodu také patřil. Fresky spolu mohou souviset, ale na rozdíl od těch pardubických jsou starší a lépe zachovalé. Prostějovské medailonky jsou navíc unikátní tím, že takováto galerie předků rodu Pernštejnů není historikům u nás známa. Unikátnost nálezu musí ale nejdříve potvrdit odborníci.

Prezentace veřejnosti

Magistrát vzhledem k hodnotě fresek vyčlenil ze svého rozpočtu finance, které mají nejen zaplatit restaurování maleb, ale také podpořit prezentaci fresek veřejnosti. Restaurátorské práce by měly být dokončeny v průběhu letních prázdnin.

(kaa)

Foto: MÚ


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce