Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskNový závlahový systém nebo voda z náhonu?

Nový závlahový systém nebo voda z náhonu?
29.11.2013 15:03

Prostějov – Fotbalisté TJ Sokol Čechovice se mohou těšit na městské finance, které jim pomohou vybudovat na sportovišti nový závlahový systém. Stavba si celkem vyžádá čtyři sta tisíc korun a magistrát jim ze své kasy pošle sto tisíc. Otázkou zůstává, zda by nebylo levnější k zavlažování využít nedaleký mlýnský náhon.

„Jedná se o potřebnou investici do infrastruktury sportoviště. Zavlažování ploch zeleně v období bez dešťových srážek je nutné," zdůvodnil finanční příspěvek první náměstek Jiří Pospíšil.

Nabízí se otázka, proč sokolové nezavlažují sportovní plochu z nedalekého mlýnského náhonu tak, jak tomu bylo v minulosti. Své o tom ví pamětník a rodák z Čechovic, pětapadesátník Lubomír K. „Kolem hřiště teče mlýnský náhon. Vzpomínám si, že v jednom cípu pozemku měli sokolové malinký rybníček, odkud brali vodu na zavlažování. Pak naznali, že je to kolem podmáčené a rybníček zasypali. Dnes chtějí budovat drahé zavlažování, proč jednoduše nevyužijí náhon, který je hned vedle,“ ptá se pamětník.

Přenosný systém

„Na rybníček si jako dítě pamatuji, ale nesloužil pro zavlažování hřiště, šlo o součást mlýnského náhonu, ze kterého se brávala voda právě pro zavlažování našeho fotbalového hřiště. Měli jsme tam přenosný zavlažovací systém. Náhon ale často vysychá a tak jsme se dohodli, že si vybudujeme vlastní studnu a z ní budeme hřiště zavlažovat,“ vysvětlil Jiří Jančík z TJ Sokol Čechovice.

Zákon je proti

Možnost brát vodu z náhonu navrhoval také první náměstek Jiří Pospíšil. „Ano, i tuto možnost jsme probírali. Je tu ale jeden problém a to legislativní. K závlahám kdysi sokolové využívali právě vodu z náhonu. Dnes tam je betonová skruž, která dodává vodu pro současné zavlažování. Bohužel zákon něco podobného zapovídá. V potoku nesmí být žádná překážka a tak tu skruž budou muset zrušit. Proto se na nás obrátili s žádosti o finanční podporu, kterou budou potřebovat pro vybudování vlastní studny a nového zavlažování,“ uzavřel Pospíšil.   

Veřejnou finanční podporu ještě musí sokolům schválit zastupitelé. (kaa)

Ilustrační foto: archiv 

Diskuze

Zdeněk Zbořil 29.11.2013 15:30
Vážená redakce, máte jistě pravdu, že by bylo levnější pro zavlažování využít mlýnský náhon. Bohužel však dnešní legislativa toto neumožňuje. Pokoušeli jsme se za pomoci úředníků magistrátu najít nějakou možnost, bohužel marně. I pro nás je vybudování vlastního zdroje pro zavlažování hřiště velkou finanční zátěží. Ovšem bez závlahy by hřiště přestalo existovat. S pozdravem Zděněk Zbořil

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce