V dubnu 2019 byl vedoucím ÚO PČR Prostějov jmenován Tomáš Adam. Muž, který u Policie ČR slouží od roku 1997, za svůj profesní život prošel mnoha posty. Velikou zkušeností pro rodáka z Olomouce bylo jeho téměř tříleté působení na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (dnešní NCOZ). V Prostějově působí od října roku 2016, kdy nastoupil na pozici zástupce vedoucího územního odboru Prostějov. Dnes pokračujeme v rozhovoru. Tentokrát se bude týkat náboru nových policistů.
Jak jsme již zmínili, v České republice chybí 3 tisíce policistů. Prostějov je na tom personálně velice dobře. Nové lidi ale potřebujete?
Jako jedni z mála jsme dlouhodobě v mírném nadstavu. Vzhledem k plánovanému zřízení oddělení hlídkové služby, jsme však připraveni okamžitě přijmout dalších 20 nových policistů.
Co je nutné splnit, aby byl člověk přijat k PČR
Zájemci starší 18 let musí být trestně bezúhonní, minimálně se středoškolským vzděláním s maturitou. Vysokoškolské vzdělání je samozřejmě výhodou a tito uchazeči mohou mít v následujících letech rychlejší kariérní postup. V rámci přijímacího řízení musí všichni splnit fyzické testy, psychotesty a projít lékařskou prohlídkou.
Co získávají nově nastupující policisté a policistky?
Všichni nově nastupující policisté získávají stabilní místo u státní organizace, zajímavé a různorodé zaměstnání, náborový příspěvek ve výši 75 000 Kč a také zajímavé finanční ohodnocení. Po dobu prvního roku, kdy se připravují na výkon služby, pobírají služební příjem přesahující 24 tisíc korun. Po nástupu do výkonu jejich příjem ihned vzroste minimálně o 5 tisíc korun a po třech letech služby až o další téměř tři tisíce. To znamená, že již po třech letech služby jsou policisté v našem regionu nadprůměrně ohodnocenou profesí. Služební příjem všech policistů se dále pravidelně každé tři roky navyšuje v rámci tzv. platového automatu. Pro představu - průměrný služební příjem policistů v Olomouckém kraji za rok 2018 činil 41 433 Kč.
Jaké další benefity získávají?
Policisté a policistky mají nárok na 6 týdnů placené dovolené ročně. Jejich fond výkonu služby je 37,5 hodiny týdně, což je o půl hodiny denně méně než u zaměstnanců. Služební příjem se policistům nekrátí ani v době pracovní neschopnosti, stejně jako ošetřovné v případě péče o dítě v době nemoci.
Po odsloužení 15 let může každý policista ročně absolvovat dvoutýdenní ozdravný pobyt ve formě lázeňské péče nebo tělesných rehabilitačních aktivit. Po ukončení služebního poměru získává jednorázové odchodné, které dle počtu odsloužených let může činit až šestinásobek jeho hrubého měsíčního příjmu. Po odsloužení 15 let má také nárok na doživotní výsluhu, která se opět zvyšuje dle počtu odsloužených let a může činit až 50 % jejich jeho hrubého průměrného měsíčního příjmu.
Služba u PČR není jen práce, je nutné ji brát jako poslání. Co vše policistům nabízíte?
Jsme velká organizace se širokými možnostmi uplatnění. Policisté mohou po získání zkušeností na základních útvarech přecházet na jiná oddělení, o která mají zájem. Je to velmi individuální. Někteří zůstávají na stejném oddělení celou svoji služební kariéru a jsou spokojení, jiní zase využívají možností kariérního růstu a po získání zkušeností přecházejí například ke kriminální službě, na oddělení zbraní a střeliva, k psovodům, cizinecké policii. Ti nejlepší z nejlepších pak mohou zamířit i do útvarů s celostátní působností či třeba do zásahových jednotek.
Každý zaměstnavatel také rád využije schopností, talentu či vzdělání svých zaměstnanců. Ani u Policie ČR tomu není jinak, a tak policisté nejen, že své schopnosti mohou uplatnit, ale formou různých vzdělávacích aktivit také prohloubit či nabýt úplně nové a svůj zájem třeba směřovat i úplně novým směrem, než původně plánovali.
Kde se mohou zájemci o službu u Policie ČR v Prostějově dozvědět další informace?
Pro další informace si mohou napsat na e-mail alena.nezhybova@pcr.cz nebo volat na mobilní telefon 724 895 264. (ber)
Foto: Policie ČR
Zpět

