Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskNové autobusy musejí být bílé

Nové autobusy musejí být bílé
29.09.2011

Z nemocnice na hřbitov bez zpáteční jízdenky?

Prostějov - Tři autobusy už dnes, zítra přijede čtvrtý. Prostějovská přepravní společnost FTL představila nejmladší kusy svého vozového parku. Do roku 2013 jich od výrobce převezme ještě šest. Dohromady budou stát 70 milionů korun a všechny jsou určeny pro městskou hromadnou dopravu. Oranžovou verzi ale společnost objednávat nebude. Vyhne se tak narážkám na jednu z vedoucích politických stran prostějovské radnice.

To nejmodernější, co kategorie městské hromadné dopravy nabízí. Tak charakterizoval nové autobusy Jiří Hloch z FTL, ředitel divize autobusové dopravy. „Nové autobusy budou nízkopodlažní s ohledem na osoby s tělesným postižením a matky s kočárky a vybavené audiovizuální technikou pro nevidomé a neslyšící. V budoucnu bude možné v autobusech používat čipové karty a informace o zpoždění. Z ulic postupně zmizí karosy. Byli to první pionýři s pohonem na plyn, ale už jsou staré," uvedl Jiří Hloch.

FTL přepraví ročně v rámci MHD 2,4 milionu pasažérů a najede přitom 230 tisíc kilometrů. Desítka nových autobusů, které společnost pořizuje za pomoci dotace z Regionálního operačního programu, musí podle projektu splnit dvě podmínky. Najet ročně 30 tisíc kilometrů, ale jen na trasách MHD. „Nové autobusy budou jezdit střídavě na všech sedmnácti linkách, aby najely co největší počet kilometrů a my mohli odstranit nedostatky ještě v záruční době," poznamenal Jiří Hloch.

Nové autobusy disponují také výsuvnou plošinou. „To se mi líbí. Jezdím většinou dvojkou, tam jezdí často nízký autobus, takže nemusím neustále někoho prosit o pomoc," pochválila možnosti Markéta Páleníková, která si nájezd i sjezd po plošině vyzkoušela. V Prostějově jsou dva typy zastávek. První mají upravenou nástupní plochu, druhé nikoliv. V takovém případě řidič autobusu vystoupí a plošinu sklopí, aby do autobusu mohl například vozíčkář.

Linka nemocnice hřbitov bez zpáteční jízdenky?

Otázka dopravy je zakomponovaná v průzkumu veřejného mínění, který si radnice nechala zpracovat. „Městská doprava dostala sedm bodů z deseti, což je výborné hodnocení," konstatovala místostarostka Alena Rašková, do jejíž kompetence problematika dopravy spadá. Průzkum se provádí vždy před vydáním nových jízdních řádů MHD, takže se do nich mohou zakomponovat požadavky veřejnosti. „Jedním z nich bylo zavedení přímé linky z nemocnice na hřbitov," upřesnila Alena Rašková. Přítomný hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík to komentoval dotazem: „Je požadavek i na zpáteční jízdu?"

Bez břitkého humoru nejsou ani účastníci průzkumu. „Jedna obyvatelka města navrhovala prodloužení autobusové linky k Intersparu. Pokud by její požadavek byl splněn, chtěla, abychom to brali jako zlepšovací návrh a poslali jí za něj odměnu," prozradila Alena Rašková.

Olomoucký kraj od roku 2007, kdy je možné čerpat dotace z Evropské unie, uspěl s bezmála sedmi stovkami projektů. „Schválených projektů je 682 za 13 miliard korun, z toho téměř 500 je již realizovaných. Trendem Evropy je nahradit osobní automobilovou dopravu kvalitní veřejnou dopravou. Proto spolupracujeme i na projektech s Českými dráhami," sdělil Martin Tesařík.

S první dodávkou autobusů na stlačený zemní plyn Irisbus Citelis čítá vozový park FTL 91 kusů. Z toho jedna třetina má pohon na plyn. V případě MHD jezdí na plyn všechny autobusy, v příměstské dopravě mají čtvrtinové zastoupení.

(eše)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce