Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskNová hala neprošla kontrolou, chyběl podpis. Zachrání Němčice milionové dotace?

Nová hala neprošla kontrolou, chyběl podpis. Zachrání Němčice milionové dotace?
30.04.2013 09:24

Němčice nad Hanou – Stavbu nové multifunkční haly v Němčicích provázely administrativní chyby. Vedení města věří, že nebude muset vrátit osmnáctimilionovou dotaci. Centrum za čtyřicet sedm milionů se bourat určitě nebude, ujišťuje radnice.

Dobrý záměr ale chyba v legislativních postupech. Tak se dá v krátkosti popsat situace, které čelí vedení Němčic nad Hanou. Za čtyřicet sedm milionů nechalo postavit zbrusu novou halu pro sport, kulturu a společenské akce.

Chyběl souhlas

Jedním z problémů, které vyšly najevo, je chybějící souhlas účastníka řízení, jenž vlastní třetinu sousedního pozemku, s uzavřenou veřejnoprávní smlouvou. Ta vešla v platnost před zahájením prací, přičemž objekt byl na jejím základě povolen. Pak ovšem přišel anonym a krajští úředníci provedli kontrolu.

„Ve spisu stavby bohužel zjistili administrativní nedostatky a doporučili našemu stavebnímu úřadu, aby provedl nápravu. Ten zahájil řízení o odstranění stavby s možností dodatečného stavebního povolení. V té době jsme už měli halu převzatou a ve zkušebním provozu,“ popsal místostarosta Vrána (ODS), který variantu, že by hala musela být odstraněna, zcela vylučuje.

18 milionů dotace

Ve hře je ale osmnáct milionů. Stavbu podpořily dotační finance, které by v případě nezdaru celého podniku muselo město vrátit.

Starostka Němčic Ivana Dvořáková (ČSSD) se spoléhá na to, že k tomu nedojde. „Pevně věřím, že přiznaná dotace z evropských fondů není ohrožena. Děláme všechny potřebné kroky, abychom získali platné stavební povolení,“ uvedla.

Opoziční zastupitel Jiří Zatloukal (SNK ED) patří k těm, kdo projekt od začátku kritizovali. „Se stavbou haly nesouhlasím ani dnes. Centrum ale stojí a bourat ho už nikdo nebude. Mám jen obavu o dotace, které jsou kvůli legislativním chybám pozastavené. Jakmile se všechno dá do pořádku, tak snad ani s nimi nebude potíž,“ míní Zatloukal.

Halu nám nechte

A co si myslí obyvatelé Němčic? Podle Ludmily Hučíkové by hala měla zůstat stát. „Já vím, byla tam nějaká ta chyba, něco by se mohlo tolerovat. Je to pro lidi a ti si halu chválí.“

Stejný názor má prodavačka z obchodu s nábytkem Marta Nováková. „Není sice dobře, že chyběl podpis a nějaké další věci, ale absolutně nesouhlasím s nějakým bouráním. Vždyť to slouží našim dětem.“

A podobně se na to dívá zaměstnankyně místního zemědělského družstva, která si nepřála zveřejnit jméno. „Halu využívají hlavně děti, které u nás jinak nemají kam zajít a kde si hrát. Konečně máme sportovní areál.“ (kaa)

Novou halu si lidé z Němčic nad Hanou pochvalují. Neradi by o ni přišli. Foto: archiv MÚ Němčice

Čtěte také:

Zkušební provoz haly zahájen


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce