Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskNová dlažba na hlavním náměstí? Na zachování historické mozaiky je možná pozdě

Nová dlažba na hlavním náměstí? Na zachování historické mozaiky je možná pozdě
09.04.2013 16:27

Prostějov – Mozaiku drobných kostek, která je pro náměstí T. G. Masaryka v Prostějově charakteristická už od třicátých let minulého století a která přečkala i necitlivé úpravy za socialismu, má nahradit hladké kamenné dláždění. Památkáři by byli raději, kdyby historická dlažba pod radnicí zůstala.

„Současné nevyhovující dlažební kostky s popraskanými mramorovými deskami budou nahrazeny hladkou kamennou řezanou dlažbou,“ naznačil radní Zdeněk Fišer, jaké řešení zvolili architekti při přípravě projektu, jehož vizualizaci musí mít hotovou do konce měsíce. Město chce totiž stihnout žádost o dotaci z regionálního operačního programu, která by mohla pokrýt většinu nákladů na kompletní rekonstrukci celého centrálního náměstí včetně takzvané kuželny.

 „Podle mého názoru by se měla kuželna vydláždit ze stejného materiálu, jaký je tu dosud. Městu jsme to už navrhovali, ale komise architektů má jen poradní hlas,“ krčí rameny historik architektury a ředitel Muzea Prostějovska Miroslav Chytil. „Jsem pro, aby se mozaika zase vrátila a navázalo se tak na nedávnou rekonstrukci sousedního náměstí E. Husserla, kde původní motivy zachovány jsou. Mozaika kostek je pro hlavní náměstí typická od třicátých let, kdy prošlo úpravami významného brněnského architekta Jindřich Kumpošta,“ připomněl Chytil.

Úpravy v 70. letech

Podoba kuželny se přitom změnila v polovině sedmdesátých let, kdy část bílých dlažebních kostek zmizela a dostaly se sem nevhodné mramorové desky. Kuželna se tehdy rozšířila a změnila tvar. Dřívější obrazce připomínající tvar písmene S jsou také minulostí. „Z našeho pohledu jakožto památkářů by byla nejvhodnější varianta zachování drobné mozaikové dlažby. S architekty, autory projektu, jsem se několikrát setkal, ale poslední podobu studie jsem zatím neviděl, takže k ní nemohu nic bližšího říci,“ konstatoval v pondělí vedoucí památkové péče v Prostějově Daniel Zádrapa, podle nějž je hladká řezaná dlažba sice efektní, ale z technického hlediska má své nevýhody. Například když v zimě namrzne, je hodně kluzká.

Špatně vydlážděné kostky

„Možná, že si na současnou dlažbu stěžují chodci také, ale domnívám se, že hlavně proto, že je vylámaná. Řemeslníci ji totiž v sedmdesátých letech špatně položili, stejně jako nedávno v okolí  Národního domu,“ podotkl městský památkář.

Projekt na rekonstrukci náměstí T. G. Masaryka vznikl už před třemi lety v minulém volebním období. „Projednal se všemi dotčenými orgány včetně památkářů i architektů. Byl schválen a má už stavební povolení. Kamenná dlažba je volbou architekta, který projekt zpracoval,“ komentoval námitky radní Zdeněk Fišer. (das)

Podoba náměstí po úpravách architekta Kumpošta z roku 1933. Foto: archiv SOkA

Čtěte také:

Hlavní náměstí přijde o typickou mozaiku dlažebních kostek 

Se starým dlážděním zmizí i kouzlo náměstí


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce