Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskNová ambice: Prostějov statutárním městem

Nová ambice: Prostějov statutárním městem
16.06.2011

Prostějov - „Staňme se statutárním městem," navrhuje starosta Miroslav Pišťák, z něhož by se v tom případě stal primátor. „Dostalo se mi ujištění od Rady Olomouckého kraje, že návrh podpoří. Předpokládám, že to udělají i naši zástupci v parlamentu a senátu. Je v zájmu Prostějova učinit takový krok. Pokud se mýlím, je to moje chyba."

Starostův návrh zazněl na úterním jednání zastupitelstva: „Zcela určitě se všichni shodneme, že Prostějov je významným městem v regionu. Dařilo se nám získat spoustu ocenění za dobrou práci. Nastal čas, abychom povýšili na statutární město. Měli bychom se tím urychleně a velmi vážně zabývat." Svá slova Pišťák potvrzuje svoláním mimořádného zasedání zastupitelstva ještě před koncem června.

Jde o prestiž města, nebo osobní ambice?

„Ne všechno, co děláme v Prostějově, je špatně. Už dlouho přesluhuji, ale nemíním rezignovat, umím se vypořádat i s někdy dost ostrou kritikou v tisku," podotýká Miroslav Pišťák.

Na otázku, co tento krok městu přinese, odpovídá tisková mluvčí radnice Jana Gáborová: „Statutární město může být z formálního hlediska, na rozdíl od běžných měst, členěno na jednotlivé samosprávní celky. V případě Prostějova půjde v první fázi však spíše o zvýšení prestiže. O nevýhodách mi není nic známo."
A jaké jsou první reakce? „Zažili jsme kdysi Prostějov jako město první kategorie, tímto způsobem by se vrátil na výsluní," vítá tento krok zastupitel Josef Augustin. Naopak rozpačitě se k němu staví Jan Navrátil: „Zarazilo mě, že to starosta jen tak bez diskuse oznámil."

(dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce