Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskNezapomeňte na nákup dálniční známky!

Nezapomeňte na nákup dálniční známky!
28.11.2018 07:35

I v roce 2019 bude jízda po vybraných úsecích dálnic a silnic pro motorová vozidla zpoplatněna. Jako důkaz o zaplacení se používá samolepicí kupón, pro který se vžilo označení „dálniční známka“.

Roční dálniční známka 2019 platí od 1. prosince 2018 do 31. ledna 2020. Pokud si roční dálniční známku koupíte třeba v květnu 2019, neplatí do příštího května, ale pouze do 31. ledna následujícího roku.

Pořídit si můžete celkem tři typy dálničních známek, které se liší tvarem i barvou. Ke koupi jsou desetidenní, měsíční a roční. Desetidenní známka stojí 310 korun, měsíční 440 korun a roční 1 500 korun. Platnost desetidenní a měsíční se vyznačuje proštípnutím patřičných kolonek.

Zpoplatněným úsekem je prakticky každá dálnice a silnice pro motorová vozidla označená příslušnou dopravní značkou (IZ 1a nebo IZ 2a). Případně pod ní najdete dodatkovou tabulku E11 vymezující úsek bez poplatku nebo změnu úseku na ten s poplatkem. Dodatková tabulka vypadá celkem srozumitelně, je to přeškrtnutý nebo naopak zvýrazněný symbol dálniční známky.

Dálniční známku potřebujete na každé auto s hmotností do 3 500 kg. Pokud máte přívěs, pořád se bere pouze hmotnost vozidla, takže například dodávka s hmotností do 3 500 kg s přívěsem si vystačí s běžnou dálniční známkou pro osobní auto. Vozidla s hmotností nad 3 500 kg již podléhají systému elektronického mýta. Motocykly známku mít nemusí.

Dálniční známka se vylepuje na čelní sklo a dovolená místa, kam smíte známku vylepit, máte vyznačená na každém podkladu dálniční známky. Na dálniční známku i kontrolní kupon musíte napsat propiskou nebo fixem registrační značku příslušného vozidla.

Dálniční známku smí kontrolovat hlídka Policie ČR nebo příslušník Celní správy. Pokud máte na autě neplatnou nebo nevylepenou dálniční známku, hrozí vám bloková pokuta do 5 000 korun, ve správním řízení až 100 000 korun. (ber)

Foto: MDČR


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce