Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskNevymahatelným dluhům z nájmů se zamezit nedá

Nevymahatelným dluhům z nájmů se zamezit nedá
30.11.2011

Prostějov - Dluhy z nájmu městských bytů, které vedení města spolu s Domovní správou označují na nedobytné, jsou minimálně v řádu statisíců korun. Někteří z dlužníků mezi tím už zemřeli, jiní i přes ukončené soudní řízení zkrátka nezaplatí. Rada a zastupitelé nyní řeší čtyři případy, dalších zhruba 62 je na řadě.

Rada města projednala odpis čtyř nedobytných pohledávek. „Jsou to dva zemřelí a u dalších dvou je ukončeno soudní řízení. Jde o 140 000 korun," vyčíslil jednatel Domovní správy Prostějov Vladimír Průša. „Jsou to nevymahatelné peníze," podotkl starosta města Miroslav Pišťák.

Neplatičů v městských bytech je ale celá řada a už nyní je v plánu odpis dalších 62 případů. „Celkem evidujeme předběžně k odpisu pohledávky za 361 000 korun," potvrdil Průša.

A jak jsou staré? „Některé jsou ještě z působení příspěvkové organizace, tedy více než deset let," poznamenal Vladimír Průša.

Dluhům se zamezit nedá

Zeptali jsme se, jaká opatření by do budoucna výskyt nedobytných dluhů omezila. „Zákonná ochrana nájemníků neumožňuje dlužníka okamžitě vystěhovat. Rozhodují o tom soudy, na které se čeká několik měsíců, a nájemník dále neplatí. Poté je nutné podat žalobu o vydání exekučního nařízení a teprve potom je možné exekuci provést. V mnoha případech se navíc jedná o občany, kteří jsou nemajetní, a exekuce nepokryje dlužnou částku. Takže zkráceně řečeno: není možné zamezit tomu, aby pohledávky, které v budoucnu nebudou vymoženy, v určité míře nevznikaly i nadále," avízoval Průša.

(dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce