Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskNetopýra v bytě se nebojte, vzkazují ochránci

Netopýra v bytě se nebojte, vzkazují ochránci
09.08.2018 08:44

Český svaz ochránců přírody eviduje každý den minimálně jeden případ, kdy se člověk ve svém obydlí setká s netopýry. Někdy se v bytě ocitne jeden, někdy až několik desítek netopýrů a lidé postrádají informace, jak se zachovat, aby těmto zákonem chráněným živočichům neublížili.

Teď je období, kdy mohou netopýři zabloudit oknem do bytu. „Stalo se mi to dnes v noci. Probudil mě šramot a rámus....půl hodiny jsem ho chytal po pokoji. Zbyla mi akorát hovínka a pár popadaných věcí," napsal nám do redakce postřeh čtenář Zdeněk.

„Jsou lidé, kteří se bojí myší nebo žab, ale lidí, kteří se bojí netopýrů, je mnohem víc,“ říká Dagmar Zieglerová z SOS netopýří linky Nyctalus. Na území České republiky žije 25 druhů netopýrů a na SOS linku každou noc volá jeden až tři lidé, kteří se ve svém bytě setkali s netopýry. „Zamotávání se do vlasů či dokonce sání krve jsou jen legendy, které nemají s netopýry v ČR vůbec nic společného.

Často se stává, že letošní mláďata vinou nezkušenosti a nedostatečné orientace zalétnou do lidského obydlí. „Každý netopýr, který vlítne do místnosti, se tam ocitá omylem, je vyděšený a silně stresovaný. Potřebuje obvykle několik minut na to, aby se v prostoru zorientoval a vyletěl zase ven. Nejjednodušší radou je otevřít okna dokořán a zhasnout světlo. Netopýr většinou odlétne sám,“ říká Zieglerová. Pokud netopýr neodlétne, je nejlepší dát ho do papírové krabice, do které mu dáte zmuchlaný hadr a trochu vody do víka od PET lahve, protože netopýr musí mít dostatek vody. Na netopýry se ale nedoporučuje sahat rukou, lepší je dotýkat se ho přes hadr, do kterého ho můžeme zabalit. Netopýr má ideální možnost odlétnout, když se v noci položí otevřená krabice na okno. Pokud neodlétne do dvou hodin, bude nutná pomoc odborníků. Je lepší vzít krabici zpět do bytu, protože přes noc by se netopýr mohl stát potravou predátorů, jako je kuna nebo kočka.

Pokud se objeví netopýr venku během dne, doporučují odborníci zavolat některou ze záchranných stanic, protože je pravděpodobně zraněný. (ber)

Ilustrační foto: ČSOP


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce