Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskNemocnice Prostějov otevřela lůžkové oddělení paliativní péče

Nemocnice Prostějov otevřela lůžkové oddělení paliativní péče
21.06.2019 07:07

Nemocnice Prostějov dnes představila za účasti arcibiskupa Mons. Jana Graubnera, hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka, primátora města Prostějova Františka Jury a jeho náměstkyně Aleny Raškové, a senátorky Jitky Chalánkové, nové lůžkové oddělení pro paliativní péči.

Oddělení paliativní péče je součástí čtvrté stanice Léčebny dlouhodobě nemocných. Oddělení vzniklo po půl roku trvající rekonstrukci a má celkovou kapacitu 24 lůžek.

„Pět lůžek je na nové stanici LDN vyhrazeno pro nevyléčitelně nemocné pacienty s potřebou paliativní péče. Tyto pokoje jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením, klimatizací a televizorem a bude na nich umožněn nepřetržitý pobyt rodinných příslušníků,“ řekla předsedkyně představenstva Středomoravské nemocniční a ředitelka prostějovské nemocnice Marie Marsová s tím, že kromě přípravy prostor musela nemocnice zajistit pro hladký chod nového oddělení například také personál paliativního týmu.

„Přijali jsme dva nové lékaře, sedm zdravotních sester, sedm sanitářů a další nelékařský zdravotnický personál, věnovali jsme se vzdělávání našich zdravotníků v oblasti paliativní péče. Zároveň bylo nutné navýšení lůžek následné a paliativní péče nasmlouvat u zdravotních pojišťoven za podmínky restrukturalizace akutní péče. Dále jsme o tom, jaké možnosti nové oddělení nabízí, informovali také praktické a další spolupracující lékaře v regionu,“ doplnila Marsová.

Pacienti v závěru života byli dosud hospitalizováni nejčastěji na LDN či interním oddělení.

„Pobyt na standardní jednotce není pro nevyléčitelně nemocné vhodný, protože režim zde nedovoluje nepřetržitý pobyt blízkých a mnohdy neposkytuje ani dostatek intimity. Péče o tyto pacienty je rovněž velmi specifická a klade vysoké nároky na zdravotnický personál,“ vysvětlil odborný garant paliativní péče nemocniceMiroslav Kala s tím, že úkolem paliativního týmu není pouze tlumit bolesti a zvyšovat kvalitu života nevyléčitelně nemocných. Jejich úloha je mnohem širší a zahrnuje také řešení psychologických, sociálních a duchovních problémů.

V České republice umírá ročně asi 108 tisíc lidí a zhruba 65 až 70 procent jich zemře v nemocnici.

„Věřím, že nové oddělení paliativní péče bude důkazem toho, že i v nemocničním prostředí je možné prožít závěr života kvalitně a důstojně v přítomnosti svých nejbližších, s podporou naslouchajících lékařů, sester a dalších odborných pracovníků,“ uzavřel Miroslav Kala.

Projekt ve výši 30 milionů korun byl financován převážně Olomouckým krajem, který poskytl 28 milionů. Dva miliony korun investovala společnost Středomoravská nemocniční, přičemž tyto prostředky putovaly na nákup nábytku a dalšího vybavení pokojů pro pacienty i vybavení zázemí pro personál. Dotaci ve výši 310 tisíc korun poskytlo v rámci projektu „Rozvoj paliativní péče“ Ministerstvo zdravotnictví ČR. (red)

Foto: ber

Nemocnice Prostějov otevřela lůžkové oddělení paliativní péče

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce