Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskNěkolik rad účastníkům silničního provozu

Několik rad účastníkům silničního provozu
30.03.2017 07:48

Je tu jaro a opět se během pěkných dnů můžeme na silnicích častěji setkat se zvýšeným pohybem chodců, cyklistů a řidičů motocyklů různých kubatur. Je tedy vhodné si opět připomenout několik zásad, a to jak pro chodce, cyklisty či řidiče aut, tak i pro motorkáře.

Důležité je vidět a být viděn! Při porovnání s předcházejícími roky již došlo ke zvýšení používání reflexních prvků a tedy zlepšení viditelnosti všech účastníků silničního provozu. Zákon tuto povinnost ukládá i chodcům, kteří se za snížené viditelnosti pohybují po silnici mimo obec. Doporučujeme reflexní prvky používat i při chůzi v obci, kde nejsou chodníky. Cyklisté by si také měli před cestou zkontrolovat vybavení jízdního kola, zda mají správně nahuštěné pneumatiky, kolo opatřeno reflexními odrazkami, zda světlo vepředu i vzadu svítí a brzdy jsou v pořádku. Doporučujeme používat i reflexní prvky na oděv, popřípadě nosit reflexní vestu. Vždy se zvýší viditelnost cyklisty v provozu.

Reflexní prvky využívají i motorkáři, kteří tím také zvyšují svou viditelnost v provozu. Nicméně je potřeba připomenout, že pokud má motorkář oděv opatřen reflexními prvky a na záda si dá černý batoh, reflexy již nejsou vidět. Doporučujeme tedy opatřit i toto zavazadlo reflexním označením. Nebo reflexní vestu či reflexní kříž si obléct až na batoh. Každé zviditelnění může přispět k tomu, že si nás druhý účastník silničního provozu všimne a může tak předejít nehodě.

Pro všechny účastníky silničního provozu platí důležité pravidlo - dodržovat předpisy, předvídat, být tolerantní a respektovat ostatní. Každý z nás je někdy chodec, někdy cyklista nebo řidič a do nepředvídané situace se může dostat kdykoli.

V roce 2016 došlo v Olomouckém kraji k 4 979 dopravním nehodám, při kterých zemřelo 40 lidí. Za dva měsíce letošního roku na silnicích v kraji policisté řešili 708 nehod, při kterých zemřela jedna osoba," připomněla Marta Vlachová, krajský koordinátor prevence PČR. (red)

Ilustrační foto: PČR


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce