Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskNebyl sníh, přesto se ve městě údržba prodražila

Nebyl sníh, přesto se ve městě údržba prodražila
27.04.2012

Prostějovsko - Letošní zima ve městě byla mírná, nebyl sníh a tedy nebylo co uklízet. ASA TS hořekuje nad tím, že v důsledku toho neměla přísun peněz. Statistika výdajů magistrátu ale hovoří zcela jinak. Na úklid města bylo vydáno 2,2 milionu korun, což je jen o půl milionu méně než v předchozím roce.

Jak vypadají finance za údržbu města na konci zimního období, uvádí údaje z magistrátu:

listopad - prosinec

leden - březen

skutečné čerpání v roce

2010

1 316 000

2011

1 377 000

2 693 000

2011

429 000

2012

1 765 000

2 194 000

Každým rokem má magistrát na zimní údržbu připraveno 3,1 milionu korun. „Úklid komunikací a chodníků podle plánu zimní údržby si objednáváme u firmy ASA Technické služby," říká vedoucí Odboru správy a údržby majetku města Jaroslav Štěpaník. Zda město v letošním roce peníze ušetří, bude podle jeho vyjádření jasné až na konci tohoto roku. Teprve potom bude možné výsledná čísla porovnat. „V případě, že vyčleněné prostředky na údržbu nestačí, informujeme vedení města a předkládáme návrh na rozpočtové opatření," vysvětluje Štěpaník. Jeho slova doplňuje mluvčí města Jana Gáborová. „Nějaké peníze se ušetřily, ale jaký bude konečný výsledek, ukáží až zimní měsíce na konci tohoto roku. Pak bude jasné, co se ušetří a kam případnou úsporu vložíme."

Už druhý „hubený" rok pro ASA TS?

O tom, že zima nebyla pro firmy, které čistí město, příznivá, mluví jednatelka A.S.A. TS Prostějov Iveta Jurenová. „Letos sníh nebyl, a tak nebylo co uklízet a tedy nebyl ani přísun do naší pokladny. Mírná zima stojí za tím, že jsme vlastně přišli o finance. Máme sice široké portfolio činností, které nás živí, ale ty „zimní" peníze nám trochu chybí. Situace byla stejná i v loňském roce, kdy sněhu bylo málo," říká Jurenová.

Adekvátní náklady?

Údaje v tabulce ale říkají něco jiného. Jestliže téměř nebyl sníh, za co se zaplatilo 2,2 milionu korun? Jak už jsme dříve informovali, někteří občané v zimě kritizovali dle jejich názoru až přílišné solení.

Pro silničáře letošní zima standardem

Vedoucí prostějovského střediska údržby Jih Správy silnic Olomouckého kraje Jarmila Skopalová nad financemi za letošní zimu v regionu nejásá. Přesto se dá říci, že finančně vychází jako běžný průměr. „Loňská zima, v prvních třech měsících, byla naprosto minimální. Mám tady srovnání několika zim. Údržba na silnicích druhých a třetích tříd nás letos vyšla na 32 milionů korun, loni to bylo 22 milionů a předloni 38 milionů. Je třeba ale říci, že loňská zima byla skutečně extrémně na finance dobrá. Tedy v průměru tu letošní bereme jako standard. Nedá se mluvit ani o úsporách ani o tom, že bychom prodělali. Přesto, že srovnání s loňským rokem tomu na první pohled nenahrává. Je to ale potřeba hodnotit z dlouhodobějšího pohledu," vypočítává Skopalová.

Silnice letos tolik netrpěly

Cestáři shodně tvrdí, že letošní zima byla milosrdná při tvorbě výtluků. Silnice neničily teplotní výkyvy, které jejich tvorbu způsobují. „Jarní údržba je už rozjetá. Děláme naplno vysprávky jak obalenou teplou směsí, tak emulzí," doplňuje ředitelka Skopalová.

(kaa)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce