Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskNáš pravidelný přehled událostí týdne

Náš pravidelný přehled událostí týdne
03.12.2017 08:34

Pondělí

Před soudem opět stanuli Ondrej Páleník a Milan Kovanda. Bývalí velitelé prostějovské 601.skss, obžalovaní v kauze bývalé ředitelky kabinetu premiéra Jany Nagyové (nyní Nečasové) a údajného zneužití vojenské tajné služby, vinu odmítají a proti rozsudku se odvolali. Případ projednává Obvodní soud pro Prahu 1, který v minulém týdnu Páleníka odsoudil k podmíněnému trestu na osmnáct a Kovandu na dvacet měsíců s odkladem na tři roky. Oba generálové se odvolali na místě.

Úterý

Projekt Přijdu včas instaluje hodiny s bezpečnostními hlásiči již osmým rokem. Čtvery jsou v Prostějově, nyní přibyli další v nedaleké Bedihošti. „Diky starostovi Jiřímu Zipsovi a sponzorům bude mít Bedihošť také jeden hlásič. Slavnostní odhalení je naplánováno na deset hodin a zúčastní se ho mimo jiné i generálmajor Hynek Blaško," uvedla předsedkyně spolku Přijdu včas Jana Kostelníková. „Naše hodiny jsou kromě časomíry vybaveny i hlásiči pro případ nouze, úrazu nebo jiného nebezpečí. Tato zařízení nám rovněž pomohou potlačit vandalismus dětí a mládeže, zjednoduší se také složité vysvětlování lokace dítěte a tolik důležitá pomoc může přijet dříve. Rodiče malých dětí mě rovněž často upozorňují na nedostačující malé odpadkové koše na hřištích. Na toto jsme pamatovali umístěním odpadkového koše ve spodní části hodin, koš je opatřen pro děti atraktivním vzhledem," dodala Kostelníková.

Středa

Josef Dostál spojil celý svůj život s Vrahovicemi. Byl známý nejen díky působení v místním fotbalovém klubu, ale především coby umělec, který dokázal ze dřeva vyřezat prakticky cokoliv. Pověstné se staly zejména jeho vánoční betlémy, do nichž se mu podařilo vtisknout i nezaměnitelný smysl pro humor. Josef Dostál zemřel po těžké nemoci letos koncem dubna. Vrahovičtí mu věnují vzpomínku v podobě výstavy jeho betlému a dalších výtvorů. K vidění bude do konce prosince v hospodě U Lípy (viz foto). Josef Dostál se vyučil zámečníkem, načež pracoval jako svářeč, řezbářství se věnoval posledních více jak dvacet let svého života. Byl autorem celé řady betlémů. Na tom největším z nich jsou k vidění místní fotbalisté, hasiči, štamgasti s celou hospodou i sami jednotliví obyvatelé, ač jsou třeba zašifrovaní do postaviček vodníků či jiných roztodivných bytostí. Kromě betlému vyřezal hastrmana, který hlídá místní arboretum, i velkoplošné znaky místních hasičů, sokolů a rybářů. Ty visí právě na stěnách vrahovické hospody, kam Josef Dostál nejraději docházel pro své nápady.

Čtvrtek

Nečekaná setkání, usmíření po letech, nalezení dávné lásky, splnění tajných přání a snů. Vše před zraky diváků, kteří se stávají svědky opravdových emocí. To je Pošta pro Tebe, oblíbený pořad České televize. Pošta má teď vysílací přestávku, během níž pátrá po vašich blízkých. I na Prostějovsku. „Pošta pro tebe má vysílací přestávku během léta a podzimu 2017, kdy bude pošťák Ondra hledat vaše blízké. Stále tak můžete psát dopisy, e-maily nebo telefonovat do redakce. Pokusíme se vaše přání zrealizovat," vzkazuje Pošta pro tebe. V současné době pátrá mimo jiné po dvou mužích, kteří mají něco společného s Prostějovskem. Prvním je Jaroslav Ševčík, asi osmdesátiletý. Žil v Čechách pod Kosířem a pracoval jako řidič MHD. Nyní může žít na Vysočině. Druhým je pak Miroslav Zapletal, narozený 27. 1. 1940 v Prostějově. Pokud o nich něco víte, dejte vědět Poště pro tebe na e-mail: postaprotebe@ceskatelevize.cz. Na adrese http://www.ceskatelevize.cz/porady/10079901208-posta-pro-tebe/2187-postak-ondrej-hleda/ si můžete prolistovat databázi dalších osob, které hledají jejich blízcí či přátelé. Během stávajících týdnů můžete na webových stránkách v rubrice Ohlédnutí i na Facebooku sledovat s odstupem času další osudy hostů, kteří se setkali díky Poště pro tebe. Nové díly uvidíte od ledna 2018.

Pátek

Malé stromečky, které lemují náměstí T. G. Masaryka, jsou již skoro všechny hezky ozdobeny dětmi z prostějovských škol a školek. Jeden malý stromeček zdobí každým rokem i děti a rodiče z rodinného centra Lodička. „Vánoční zdobení prostějovského náměstí je krásná akce, které se rádi účastníme. Ozdoby vyrábíme v rámci našich pravidelných programů a děti si je jdou potom společně na stromeček pověsit," říká Jana Valentová z rodinného centra Lodička. „Letos nám bohužel počasí nepřálo, přesto však přišlo zdobit mnoho statečných rodičů i prarodičů s dětmi. Náš stromeček je teď plný andílků a zvonečků. Přijďte se podívat," zve na hlavní prostějovské náměstí Valentová.

Sobota

Nablýskanou a načesanou srst, stavbu těla, kondici i klidnou povahu bude o víkendu na olomouckém Výstavišti Flora předvádět na 400 koček na mezinárodní výstavě. Odborná porota vyhodnotí nejen šampionky v několika kategoriích, ale na závěr i nejkrásnějí kočku či kocoura. Zastoupeny budou dvě desítky plemen z Česka i zahraničí, mezi nimi i vzácné kadeřavé kočky. Porota bude kočky hodnotit ve čtyřech kategoriích - krátkosrsté, perské a exotické, polodlouhosrsté a siamské a orientální. „Každá kategorie má standardy, za něž kočky dostávají body. Hodnotí se především exteriér kočky, kromě stavby těla například srst, tvar a postavení očí, nosu, délka krku, nohou a řada dalších kritérií. Tak podrobného zkoumání se nedostane ani miss v soutěžích krásy," uvedla jedna z pořadatelek Lucie Pánková. Kočky ale musejí mít i klidnou povahu a povinností všech soutěžících jsou ostříhané drápky. Na výstavě si lidé mohou prohlédnout zvířata i zakoupit potřeby pro své domácí miláčky. V nabídce je krmivo, stelivo, škrabadla či doplňky výživy. Výstava bude otevřena v sobotu od 9:30 do 17 hodin, v neděli od 9:30 do 16:00 hodin. Mezinárodní setkání chovatelů ušlechtilých koček má na Moravě mnohaletou tradici, letos se koná třiatřicáté. Dříve výstavy hostil Prostějov, v posledních letech jsou v Olomouci. Každoročně na ně přijdou tisíce lidí. (red)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce