Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskNáš nedělní přehled událostí týdne

Náš nedělní přehled událostí týdne
12.11.2017 07:20

Pondělí

Další ročník oblíbené bruslařské sezony na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově začíná. Právě dnes, v 15,30 hodin! Otevře jej opět vystoupení Kraso-bruslení Prostějov. Mobilní bruslařský plácek před budovou muzea bude návštěvníkům k dispozici do 7. 1. 2018 v době od 9 do 21 hodin. Ledová plocha je tradičně umístěna před budovou muzea a je zde čtyřiadvacet boxů pro odložení věcí. Boxy jsou samostatně uzamykatelné s mincovním zámkem na deset korun. Bruslení je opět zdarma, zpoplatněno je půjčování bruslí.

Úterý

Hned dvě pro region typické potraviny se sešly na prezidentském menu, které se bude podávat Miloši Zemanovi tento týden v Olomouckém kraji. Škvarkovou pomazánku hlava státu mlékem zapíjet nebude, ale dá si ji zvlášť. Kromě toho také jahodové tiramisu nebo domácí česnečku.

Pohárem mléka si Miloš Zeman připije ve středu 8. listopadu ve společnosti OLMA, která jej pozvala u příležitosti 50. výročí založení firmy. Kvalitní potraviny jako nejlepší formu daru si pro něj na čtvrtek připravila také zábřežská radnice. Ošatka s dobrotami už je nazdobená i na Olomouckém kraji. „Pro pana prezidenta jsme připravili koš s regionálními potravinami a zaměřili jsme se třeba na tvarůžkové nebo masné výrobky. První dáma dostane balíček laděný spíše do sladka,“ uvedl mluvčí kraje Vladimír Lichnovský. Hlava státu navštíví náš region v době od středy 8. listopadu do pátku 10. listopadu společně s chotí Ivanou Zemanovou. První dámu čeká například prohlídka oděvního podniku v Konici, exkurze ve zvonařské dílně či návštěva domova pro mentálně postižené.

Středa

Místo jednoho toulavého losa jsou dva. Oznámila to Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. „Víme to díky více než šedesáti pozorováním, o kterých nás informovala veřejnost.," uvedla agentura.

„Mám radost, že tolik lidí vyslyšelo naši výzvu. Díky nim víme, že jeden z losů putoval od Liberce ku Praze, pak se otočil směrem na východ a ekoduktem překonal u Žehuně dálnici D11. Nějakou dobu mu trvalo, než se dostal přes dálnici D35, obešel Olomouc a nyní se pohybuje v navazující lesnaté oblasti mezi obcemi Dolany a Radíkov. Druhý je nyní asi osmdesát kilometrů na severovýchod, nedaleko Opavy,“ popisuje Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Obě zvířata se během cesty ocitla v hustě osídlených oblastech, což významně ovlivnilo jejich chování. Ztratila svou přirozenou plachost, běžně přecházejí frekventované komunikace, los v okolí Olomouce dokonce několikrát prošel i po ulici centrem obce. Prosíme proto veřejnost a řidiče, aby byli opatrní. I když los patří mezi přežvýkavce, může při překročení kritické vzdálenosti člověka napadnout. Ještě větší nebezpečí však hrozí na silnicích – srážka s losem může mít totiž opravdu vážné následky. Zejména v nepřehledných úsecích a za snížené viditelnosti je proto nutná mimořádná opatrnost,“ říká Hlaváč.

Čtvrtek

Ve středu 8. listopadu 2017 v době od 5 do 8 hodin a od 17 do 20 hodin mohli účastníci provozu na komunikacích v okrese Prostějov potkat policisty dopravního inspektorátu. Tito se v souvislosti se zkracujícím se dnem tentokrát zaměřili na viditelnost chodců a cyklistů. Obě skupiny osob jsou dle platné legislativy povinny být za určitých okolností vybaveny osvětlením, či alespoň doplňky z reflexních materiálů. Pro cyklisty je to již dlouho známá povinná výbava jízdního kola. Pro mnohé chodce pak stále ještě novinka, kdy při pohybu mimo obec a za snížené viditelnosti, v místě neosvětleném veřejným osvětlením, musí mít na sobě prvky z reflexního materiálu umístěné tak, aby byly pro ostatní viditelné. „Během této akce policisté zkontrolovali bezmála dvě desítky osob. Z toho tři chodci neměli výše uvedené doplňky, a proto jim policisté uložili pokuty ve výši 100 korun," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Protože se jednalo o akci s důrazem na prevenci, policisté případné nedostatky ve vybavení napravovali věnováním reflexních vest, nebo reflexních pásků.

Pátek

Pětačtyřicet parkovacích míst přibylo u prostějovského stadionu. Kolaudace parkoviště by se měla uskutečnit v nejbližších týdnech. Dlouhodobé problémy s parkováním, zejména v době zápasů hokejové ligy, vyřešilo město Prostějov vybudováním nového parkoviště. Firma Eurovia Zlín vybudovala nové komunikace, chodníky, parkoviště, veřejné osvětlení. U parkoviště byly vysazeny nové stromy, lípy, platany, javory a také sedmnáct okrasných slivoní. "Finanční náklady činí 7,8 milionu korun včetně DPH,“ uvedl první náměstek primátorky Zdeněk Fišer.

Sobota

V uplynulých dnech byla dokončena druhá etapa rekonstrukce střešního pláště kostela sv. Jana Nepomuckého. Statutární město Prostějov, Ministerstvo kultury, Olomoucký kraj, Arcibiskupství olomoucké a vlastník objektu, Římskokatolická farnost svatého Petra a Pavla Prostějov, do opravy investovaly cca 830 000 Kč. Kostel svatého Jana Nepomuckého alias Milosrdných bratří je od konce roku 2015 majetkem Římskokatolické farnosti svatého Petra a Pavla Prostějov. „Od roku 2016 probíhá rekonstrukce střešního pláště - rekonstrukce krovů a výměna krytiny a klempířských prvků. V roce 2016 byly zrekonstruovány obě věže za přispění Olomouckého kraje, m inisterstva kultury, Arcibiskupství olomouckého a vlastníka nákladem zhruba 637 000 Kč", sdělil PvNovinkám Aleš Vrzala, farář Římskokatolické farnosti Povýšení svatého Kříže Prostějov a děkan Děkanátu Prostějov. V příštím roce se plánuje rekonstrukce druhé poloviny střechy. "Děkujeme všem institucím za to, že přispívají k záchraně této unikátní památky," dodal děkan.

(red)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce