Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskNáměstí se ponoří do středověké noci

Náměstí se ponoří do středověké noci
31.07.2013 14:09

Prostějov – Hlavním tahákem čtvrtečního pokračování Prostějovského léta je středověká noc v režii Berounských měšťanů. Dopoledne vyrazí děti na dopravní hřiště nebo za Stromovými skřítky do Kolářových sadů.

Do začátku patnáctého století přenese zítra návštěvníky Prostějovského léta skupina Berounští měšťané. Jejich představení na náměstí T. G. Masaryka začíná v sedm hodin večer. „Předvedeme například vtipnou scénu, při níž se trumfují čtyři středověcí žoldnéři, kdo je lepší. V boji se dostanou ke slovu meče, cepy, dýka, dvouruční sekera nebo takzvaný biják, což je úderná zbraň podobná řemdihu,“ prozradil umělecký šéf skupiny Stanislav Dupač, který se historickém šermu věnuje téměř třicet let. S Berounskými měšťany objíždí republiku i cizinu od roku 1990.

Chybět samozřejmě nebude středověká muzika a tanec, o ty se postarají pražská uskupení Peregrin s replikami historických hudebních nástrojů a Sideria, které měšťané vezmou s sebou. „Lidé uslyší středověké písně a budou se moci přiučit dobovým tancům. Kromě toho uvidí tancovat krásné cikánky,“ slíbil Dupač. Berounští měšťané ukážou také, jak asi vypadal proces s čarodějnicí a na závěr chystají kejkle s ohněm. „Víc bych prozrazovat nechtěl, protože do našich akčních představení rádi vtahujeme diváky a už by to nebylo překvapení,“ usmívá se Stanislav Dupač.

Na středověkou noc před radnicí se děti mohou těšit při jízdě na motokárách v dopravním centru nebo na hravé stezce Kolářovými sady. Oba dopolední podniky začínají v devět hodin ráno. „V parku budou čekat Stromoví skřítci. Malí budou plnit jejich úkoly a rodiče se mezitím dozví zajímavosti o zdejších vzácných stromech,“ pozvala Eva Zatloukalová z Ekocentra Iris s tím, že ti, kdo do sadů přijdou, budou svědky vypouštění vyléčených dravců ze záchranné stanice v Němčicích do volné přírody. (das)

Berounští měšťané. Foto: archiv berounstimestane.cz


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce