Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskNájezdy na cyklostezky: K ukousnutí jazyka

Nájezdy na cyklostezky: K ukousnutí jazyka
30.06.2011

Prostějov - Naklepaným pozadím by se mohli pochlubit Prostějované, kteří na cestách po městě používají kolo. Nájezdové obrubníky na cyklostezky jsou na některých místech vyšší než obvykle. Bezpečnostní prvky pak paradoxně některé cyklisty odrazují a ti volí kličkování mezi automobily.

„Jezdím na kole do práce do průmyslové zóny na Kralické. Jezdím ze sídliště Hloučela po cyklostezce. Každé křížení stezky se silnicí má šlupek, při kterém si člověk může překousnout jazyk. Zvláště na novém kruháči u Shell pumpy. Nevím, zda je to stavební technologie, nebo stavebníci to neumí udělat rovnější. Často proto volím jízdu po silnici," uvedl Vlastimil Šmejkal.

Faktem je, že výška obrubníků u cyklostezek není přesně standardizovaná. Běžně se instalují dva až pět centimetrů nad úrovní komunikace. To proto, aby drncnutí kola upozornilo cyklistu, že sjíždí ze stezky a musí dát přednost projíždějícím autům. Tento způsob uplatnili projektanti rondelu u Domamyslic. Výška obrubníku je tam čtyři centimetry. Na konec stezky často ještě upozorňuje hrubá dlažba s výstupky.

„U bezbariérových nájezdů nesmí výška obrubníku překročit dva centimetry. U vjezdů do domů to může být i šest centimetrů. Součástí projektové dokumentace pro rondel na Petrském náměstí byly také značky, které upozorňují na konec a začátek cyklostezky," opsal Josef Hejtman z Dopravních staveb Projekce jednou větou skutečnost, že cyklisté mají před komunikací z kola sesednout.

A proč tedy vozovku vedle přechodu pro chodce přetíná i červený pruh pro cyklisty? To je kvůli bezpečnosti obou skupin. Přijíždějící cyklista má tak dost prostoru na zastavení, aniž by vjel do hloučku čekajících chodců, a na druhé straně vozovky má zrovna tak dost prostoru, aby mohl nasednout a pokračovat v cestě.

S kritikou se setkala před několika lety cyklostezka v Melantrichově ulici. Příliš vysoké nájezdy dalo město upravit zvýšenou vrstvou asfaltu na vozovce.

(eše)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce