Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskNad vznikem církevní základní školy stále visí otazník. Zastupitelé mají na stole petici

Nad vznikem církevní základní školy stále visí otazník. Zastupitelé mají na stole petici
09.09.2013 09:05

Prostějov – Zastupitelstvo projedná zítra petici zastánců církevní základní školy v Prostějově. Jednání magistrátu s Cyrilometodějským gymnáziem, které chce školu zřídit, se táhnou už několik měsíců a jsou plné dohadů o tom, kdo má jaké kompetence a povolovací pravomoci. Gymnázium tvrdí, že město musí vyslovit souhlas, aby ministerstvo projekt posvětilo. Jak se zachová radnice, je otázkou.

Záměr zřídit v Prostějově církevní základní školu budí emoce. Za její vznik se postavila více než tisícovka lidí, kteří podepsali petici zaslanou na magistrát. Podle radních je to ale zbytečná snaha, kompetence k povolení školy má údajně ministerstvo, nikoli radnice. „Nemáme pravomoc rozhodnout, zda u nás taková škola bude, nebo ne. Petici jsme přijali a dále budeme postupovat podle platné legislativy,“ nechal se slyšet primátor města Miroslav Pišťák.

Ministerstvo předběžně souhlasí

Předběžné ministerské schvalovací řízení vznik školy podpořilo. Ve hře ale stále zůstává rozhodnutí prostějovského magistrátu, který má podle zákona vznik školy doporučit, nebo zamítnout. Podle tohoto verdiktu pak ministerstvo školství rozhodne. Názor magistrátu je tedy klíčovou záležitostí.

Ředitel Cyrilometodějského gymnázia Jaroslav Fidrmuc doufá, že rada vysloví souhlas: „Pokud ano, pak je velká pravděpodobnost, že se dílo podaří. Může se ale stát, že bude trvat na tom, že školu ve městě nechce z důvodu dostatečné kapacity městských škol. Pak patrně ministerstvo v náš prospěch nerozhodne.“

Pronájem s otazníkem  

Podstatnou okolností je také gymnáziem požadovaný pronájem tříd v budově po bývalém stavebním učilišti v Komenského ulici. Pokud je město neposkytne, veškeré snahy o založení církevní základní školy mohou skončit v troskách. „O tyto prostory jsme projevili zájem a teď je na radnici, jak se k tomu postaví,“ říká Fidrmuc.

„Zatím neumím říci, jaké bude rozhodnutí,“ reagoval primátor Miroslav Pišťák. (kaa)

Cyrilometodějské gymnázium. Foto: archiv


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce