Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskNa šílený scénář vražedkyně doplatili i policisté

Na šílený scénář vražedkyně doplatili i policisté
28.02.2012

Prostějov - Za hrůzný čin, kdy téměř devadesátiletá matka chtěla zabít sebe i svou postiženou dceru ďábelskou kombinací alkoholu, prášků a puštěného plynu, což ohrozilo i ostatní obyvatele husté zástavby v Krasicích na podzim 2010, zaplatí nakonec i dva policisté, kteří dorazili na osudné místo jako vyslaná hlídka. Soud dnes potvrdil jejich vinu v otázce nedbalého vyšetření okolností případu.

Šílený scénář

Tragický scénář se odehrál 7. listopadu 2010 v Kučerově ulici. Vyšinutá stará žena Julie Š. (88) chtěla zabít sebe a svou dceru Zdeňku (63). Tu omámila léky a alkoholem a poté pustila plyn ze čtyř hořáků. Tím ohrozila i celé své okolí v krasické zástavbě. Dcera se ale dokázala dostat z domu a přivolat svou sestru Jitku, která bydlí v sousední ulici. Ta zalarmovala záchranné složky a vypla v domě unikající plyn. Na místo se postupně sjeli záchranáři, hasiči a dvoučlenná policejní hlídka.

Nedbalost

V nastalém chaosu se dvojice mladých a ne příliš zkušených policistů podle výroku soudu nedokázala s mimořádnou situací vypořádat přiměřeně. Neprohlédli dostatečně místo činu, nevyslechli přítomné a na základě povšechných informací je dozorčí, konající službu, odvolal k dalšímu výjezdu. Ještě téhož dne byl tragický případ pokusu o vraždu odložen ad acta. „Neučinili žádná opatření k objasnění okolností, neprověřili podezření z trestného činu. Přestože Zdeňka byla ve zbědovaném stavu, podle svědků komunikovala a detailně popsala, že rozhodně nešlo o nehodu, ale cílený útok matky. Dokonce i zachraňující lékař viděl to, co policisté neviděli," popsal výsledek dokazování soudce Petr Vrtěl a konstatoval, že výkon služby byl povrchní, liknavý a nedbalý.

Chybějící důkazy

Soud se dožadoval, zda existuje zvukový záznam nebo aspoň přepis komunikace mezi policejní hlídkou a dozorčím konajícím službu, ale nepochodil. Záznamové zařízení bylo tou dobou podle vedení policie přibližně dva týdny kvůli poruše mimo provoz. Soudce ani nemohl vyslechnout poškozenou Zdeňku, protože než případ dorazil k soudu, zemřela.

Hrozba pro okolí

Jelikož šílená stará žena se po ošetření v nemocnici vrátila zpět domů, strach z jejího dalšího počínání přiměl sousedy, aby vznesli podnět na prošetření. Po pěti týdnech, 16. prosince 2010, se tedy kriminalisté vydali na místo činu znovu, aby zajistili důkazy. Mezitím žena v domě bydlela, takže došlo k podstatnému ztížení vyšetřování. Stará matka byla obviněna z pokusu o vraždu, ale kvůli svému stavu jí byla nařízena ústavní léčba na psychiatrii.

Trest policistům

Dvojice policistů odešla dnes od soudu s peněžitým trestem. Pokud každý z nich zaplatí dvacet tisíc korun, nebudou mít záznam v trestním rejstříku a zřejmě se vrátí k policii. V opačném případě by následoval 80denní trest odnětí svobody. Všechny strany si zatím ponechaly lhůtu pro odvolání.

(dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce