Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskNa přehradě se už nedá koupat

Na přehradě se už nedá koupat
11.08.2017 08:22

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje totiž vydala zákaz koupání v přehradě. Důvodem je výskyt nebezpečných sinic, které mají vliv na zdraví lidí i zvířat.

Laboratorním rozborem vzorku vody byly objektivizovány zdraví nebezpečné sinice Microcystis aeruginosa, rod Aphanizomenon a rod Anabena (producenti cyanotoxinů, tzn. látek toxických). „U těchto druhů sinic bylo prokázáno negativní ovlivnění zdraví lidí ve smyslu vlivů např. hepatotoxických (vliv na játra), imunotoxických (vliv na obranyschopnost organismu), neurotoxických (vliv na nervový systém, např. křeče pohybového svalstva, nekoordinované pohyby), dermatotoxických (vliv na kůži - alergické kožní projevy, exantém, dermatitida, zánět vlasového váčku, různé puchýře, puchýřky apod.). Podráždění sliznic toxiny sinic se může při koupání ve výše znečištěné vodě projevit např. zánětem spojivek. I při neúmyslném polknutí vody bohaté na výskyt sinic se mohou projevit účinky na zažívací trakt člověka (nevolnost, zvracení, průjem),“ vypočítala Eva Čehovská, ředitelka odboru hygieny obecné a komunální KHS Olomouc. „Toxiny sinic jsou způsobilé samozřejmě i k otravám domácích zvířat,“ podotkla. KHS Olomouc proto vydala opatření, které vodu v přehradě označuje jako nebezpečnou ke koupání a vyslovila jeho zákaz.

„Dočasný zákaz používání vody ke koupání bude zrušen, pokud pominou důvody pro vydání tohoto opatření obecné povahy, tedy v případě vyhovujících výsledků laboratorních rozborů vzorků vody v koupacím místě. O této skutečnosti bude veřejnost informována,“ dodala Eva Čehovská.

Pro majitele a provozovatele rekreačních zařízení u přehrady, stejně, jako pro všechny, kdo si její hladinu spojují s volným časem, je to velké zklamání. „Od rána mám zrušeny dvě rezervace na pobyt, lidi jsou naštvaní a já také. Tolik peněz stála revitalizace, tolik let přehrada pro turisty nefungovala a teď, v polovině sezony, tohle. Máme sice na zahradě bazén, ale ten mají lidé doma, za tím nemusí jezdit přes půl republiky,“ posteskl si Marek H., který poblíž nádrže pronajímá chatu. (ber, foto MMPv) 


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce