Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskMuzeum kočárů otevřelo svůj depozitář a odhalilo poklad

Muzeum kočárů otevřelo svůj depozitář a odhalilo poklad
29.09.2012

Čechy pod Kosířem: Depozitář Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem otevřelo své brány. Cenností největší byl zrestaurovaný smuteční kočár, který se podařilo zakoupit od italského podnikatele. Historická hodnota je nevyčíslitelná. Otvíral se také nový depozitář, který bude mimo jiné, součástí prohlídek.

„V tomto depozitáři skrýváme něco, co se za pár desítek minut stane něčím, co je mezi nebem a zemí a věřte tomu, že nepřeháním." Těmi to slovy otevřel, včera odpoledne, depozitář Muzea kočárů jeho ředitel Václav Obr. Základní kámen ke stavbě Muzea kočárů se pokládal v roce 2006. Předcházela tomu řada jednání, ale věc se podařila a už za tři roky se slavnostně muzeum otvíralo. „Šel jsem na místní obecní úřad jednat o budoucím muzeu. Měl jsem se rozhodnout během dvou týdnů, rozhodnutí ale padlo během vteřiny," vzpomíná Obr. Včera, 28. září, byla otevřena dostavba budovy - Depozitář muzea.

Smuteční kočár představen veřejnosti

Na akci byl představen i kočár, který občanské sdružení Mylord koupilo od italského podnikatele. Smuteční kočár, který léta chátral, se dostal do podoby, nad kterou lidé žasli. Díky sponzorům a řemeslníkům. „Restaurování kočáru bylo těžké. Nejvíce času zabrala samotná výdřeva a stavba celého kozlíku (pozn. red.: sedadlo pro kočího)," přiznal Václav Obr. Kočár byl, podle jeho odhadu, vyroben okolo roku 1900 a jeho historická hodnota je nevyčíslitelná.  Sám depozitář bude sloužit k vystavení tohoto kočáru, v rámci dalšího prohlídkového okruhu, kde návštěvníci uvidí tematické výstavy věnované těmto vozidlům. „Chceme vyzvednout jednotlivé stavitele kočárů některými akcemi, které budeme moci v těchto prostorách pořádat," uzavřel Václav Obr.

Je to nádhera

„Je to nádhera a krása, uchvátilo mě to. V Muzeu kočárů jsem poprvé," poznamenala návštěvnice akce Lenka Vychodilová.  Popularitu si muzeum kočárů získalo také díky každoročně pořádanému setkání lidových řemesel - Josefkol.

(jač)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce