Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskMuzejní sbírka nyní bude o něco bohatší

Muzejní sbírka nyní bude o něco bohatší
18.06.2014 06:34

Archeologická sbírka Muzea a galerie v Prostějově bude v nejbližších dnech o něco bohatší. Novým exponátem se stane kousek střepu, konkrétně okraj laténské nádoby. Movitý archeologický nález, který se 16. dubna letošního roku stal oficiálně majetkem Olomouckého kraje, byl na krajský úřad doručen příslušníky Policie České republiky. Ti jej zabavili začátkem dubna třem osobám, přistiženým při nelegálním průzkumu území detektorem kovů.

Střep byl objeven v blízkosti významné archeologické lokality „Kratina“. Tato oblast se nachází na rozhraní katastrů Němčic nad Hanou a Víceměřic. Okraj laténské nádoby pochází z 1.- 2. století před naším letopočtem a jeho hodnota je nevyčíslitelná. Nejde však ani tak o výši finanční částky, jako o samotnou existenci střepu a jeho hodnotu historickou.

Olomoucký kraj za dobu své existence už jednou podobným způsobem přijímal do svých sbírek zabavený nález. Před několika lety šlo o minci z období první republiky v hodnotě desetníku. Podle § 23a odst. 1 zák. č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů, patří střep, stejně jako jiný archeologický nález, Olomouckému kraji. Archeologický výzkum může provádět pouze osoba, která je k tomu oprávněná. (red)

Diskuze

Matúš Sládok 29.6.2014 14:11
K vykrádaniu nálezísk: http://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clanok/318589-hladanie-pokladov-nie-je-zabavka-ale-podly-kseft/

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce