Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskMultifunkční hala podle Poláků?

Multifunkční hala podle Poláků?
26.11.2012

Prostějov / Polsko - Náměstci primátora vyrazili minulý týden do Polska na výzvědy. Co bylo tématem návštěvy v Leszně a partnerské Šródě? Seznamovali se s praktickými zkušenostmi provozovatelů pěti multifunkčních zařízení. Získané informace mají v budoucnosti posloužit při budování náhrady za Společenský dům v jezdeckých kasárnách. Financování celé stavby by částečně měl, podle primátora Miroslava Pišťáka, pokrýt úvěr.

Pět multifunkčních hal si v průběhu dvou dnů prohlédli náměstci primátora Jiří Pospíšil a Zdeněk Fišer. Seznamovali se s praktickými zkušenostmi provozovatelů. „Zatímco v Leszně je nová hala koncipována jako vzdělávací a kulturní centrum, haly ve Šródě jsou spíše prioritně určeny pro sport, nicméně skýtají možnost kulturního využití," nastínil náměstek Jiří Pospíšil.

Atypická hala v Leszně

Hala v Leszně je součástí tamní vysoké školy. „Studenti využívají její konferenční sál a celou řadu menších sálů pro přednášky a semináře. V suterénu haly jsou další místnosti sloužící jako učebny či zkušebny pro kulturní vystoupení. Velký konferenční sál se dá lehce, pouze otevřením posuvných dveří, spojit v ohromný prostor pojímající přes šest stovek diváků. Právě tento případ nastává, slouží-li hala třeba pro koncerty nebo divadelní představení. Celá stavba je poměrně atypická a zvenčí by nikdo nečekal, jak je uvnitř prostorná," uvedl dál Pospíšil.

Ve Šródě zaujal účelně řešený prostor

Tady náměstky překvapila nová sportovní hala u tamní zemědělské školy. „Je to jednoduchý, ale velmi účelně řešený prostor s výborným zázemím a velkým sálem, v tomto případě spíše tělocvičnou. Pouhým položením speciálního koberce na podlahu, přičemž instalace koberce je velmi jednoduchá, zde vznikne plocha vhodná i pro tanec a právě takové akce zmiňovaná hala také hostí. Kapacita haly je až tisícovka osob, míst k sezení je zhruba o tři stovky méně. Náklady na stavbu přišly Šródu v přepočtu na zhruba 45 milionů korun," doplnil náměstek Zdeněk Fišer.

„Inspirace máme dost, nezbývá než začít plánovat"

Všechna zhlédnutá zařízení podle náměstků splňují požadavky na moderní řešení společenských i sportovních prostor. Jsou účelná, energeticky méně náročná než staré stavby, se zajištěním bezbariérového přístupu, nechybí klimatizace. „Zcela jistě byly dva dny strávené v Polsku velmi přínosné, byť ani jedno zařízení nelze čistě okopírovat a použít pro naše potřeby. Inspirace máme dostatek a věřím, že i konečný návrh našeho nového kulturně-společenského centra nezaostane za podobnými objekty běžnými třeba u našich sousedů," uzavřel náměstek Pospíšil.

(red)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář

Další články:související kauzy |
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce