Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskMozaika kostek už nevyhovuje, tvrdí mladý autor nové podoby náměstí T. G. Masaryka

Mozaika kostek už nevyhovuje, tvrdí mladý autor nové podoby náměstí T. G. Masaryka
26.04.2013 14:26

Prostějov – Místo mozaiky drobných kostek z třicátých let velké dlaždice s hrubým povrchem. Třímetrové lampy a devět nových stromů před radnicí, u muzea naopak kácení. Stín budovy stačí. Veřejné pítko, kovové lavičky. Namísto tvarové členitosti čisté linie. Mladý prostějovský architekt Martin Fröml z kanceláře 2 arch představil pro iprostejov.cz studii obnovy středu hlavního náměstí, takzvané kuželny, kterou zpracoval pro radnici.

Proč musí pryč drobná mozaika dláždění?

Jsou dva důvody. Jednak už nevyhovuje svému účelu, například při vánočních trzích po ní jezdí těžká technika a na takové zatížení není stavěná. Navíc zkušenosti z náměstí E. Husserla ukazují, že položit drobné kostky tak, aby se dlažba následně nerozrušila, je obtížné.

Co tak vyspravit podloží a starou mozaiku položit znovu?

Ano, tuto možnost jsem zvažoval, byl to původní koncept. Bohužel nezaujal. Řešením by bylo vyhradit prostor jen jako pěší zónu, kam by nesměla těžká technika, ale to nelze zajistit. Po pár letech by byla dlažba z kostek zničená.

Co tedy mozaiku nahradí, velké žulové dlaždice?

Ano, jejich rozměry budou dvacet krát třicet a třicet krát padesát. Větší dlažbu přitom zvýrazní menší kostky. Dlaždice budou položené v různých pruzích, aby podoba kuželny byla co nejživější. Centrální kuželna bude barevně jednolitá, světle šedá, ostatní části by měly být o něco tmavší. Použijí se přitom stejné barvy, jaké tu jsou dosud. Předláždění čeká i prostor před radnicí, kde se rozšíří stávající chodníky. Parkovací místa se opticky zjednoduší. Asfaltové silnice zůstanou prozatím stávající. Povrch dlažby bude hrubší, aby v zimě neklouzal.

Při rekonstrukci kuželny se počítá i s kácením. V době, kdy se města snaží o co nejvíce zeleně, je to trochu paradox.

Hlavně musím říci, že náměstí není park. Na velké kuželně, tedy v části před radnicí, počítám s novými stromy. Na tomto místě, které považuji za relaxační, navrhuji zasadit devět už vzrostlých stromů. Vytvoří se alej, dosadí květiny a položí travnaté koberce. Malá kuželna, tedy prostor před muzeem, bude sloužit jako shromažďovací plocha například pro tržiště a různé kulturní, sportovní a společenské akce. Ta se vydláždí celá a stromy zde budou ve velkých přenosných kontejnerech. Stávající dva velké stromy u Prioru zůstanou. Tato část kuželny má náměstí oživit a přivést do centra více lidí. Co se ale kácet bude, to jsou současné stromy před muzeem. Dostatečné množství stínu zajistí budova muzea.

Jak bude vypadat vybavení středu náměstí?

Staré lavičky půjdou pryč, protože už nevyhovují kvalitou ani designem. Nahradí je nové a to po celé délce kuželny i kolem kašny. Poblíž bude veřejné pítko a další lavičky. U laviček počítám s kovovým provedením, které doplní dřevěné prvky. Na malé kuželně navrhuji lavičky celokovové. Různé tvarové členění travnatých a dlážděných ploch z centra náměstí zmizí. Vše bude mít čisté linie. Částečně se tak vracíme k předválečné podobě.

A osvětlení?

Osvětlení na takzvané malé kuželně zůstane. Velká kuželna dostane v centrální části nové. Lampy s modernějším a neutrálním designem budou vysoké kolem tří metrů. Tyčová světla budou rozmístěna asi po deseti metrech, svou podobou nesmí rušit historii náměstí. (kaa)

(Architekt Martin Fröml vycházel z podkladů schválených městem v roce 2009. Jeho návrh nové podoby prostějovské kuželny mají ještě posuzovat památkáři, pozn. red.)

Martin Fröml. Foto: archiv M. F.

Diskuze

Pepa 27.4.2013 07:26
Pro srovnání, jak je možné udržovat parky, stačí zajet do Přerova, kde je jich hned několik. Co se stromů týká, tak ne každý měl příležitost přistávat ve Frankfurtu nad Mohanem, to si člověk připadne jak nad jedním lesem, co je tam zeleně. Nejsem žádný ekolog, ale že je v Pv spousta zabetonovaných ploch a málo stromů, si lze všimnout např. v Plumlovské ulici.
Pepa 27.4.2013 07:09
Náměstí sice není park, ale stromy tam rozhodně také patří. Každý kousek stínu, který tam zůstane, bude dobrý. Rozpálené velké dlaždice budou v letních vedrech značně sálat. Více lidí na náměstí přilákají zajímavé kulturní programy a ne jeho vzhled, který není špatný. Podobný charakter náměstí, jaké má být i v PV, je tuším v Ostravě a už byl mnohokrát kritizován. Peníze bych investoval do nákupu vzrostlé zeleně, kterou bych dal všude, kde to jen jde.

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce