Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskModřany Power v insolvenci: Vymstí se městu liknavost?

Modřany Power v insolvenci: Vymstí se městu liknavost?
31.01.2013

Prostějov - Vymstí se městu liknavost v postupu proti firmě Modřany Power, jež nepostavila v průmyslové zóně výrobní areál a svévolně pozemky zastavila kvůli obřímu úvěru? Zastupitelstvo nejprve rozhodlo odstoupit od smlouvy, poté ho však odložilo. Jednání s dalším investorem, který by převzal štafetu, se nezdařilo. Modřany Power, které dluží městu přes šest milionů, jsou od minulého týdne v insolvenci.

Žaloba měla být, a není

Zhruba rok se už táhnou jednání kolem společnosti Modřany Power, jež nepostavila výrobní halu a navíc parcely v hodnotě 30 milionů zatížila úvěrem 140 milionů (!), který použila mimo Prostějov. Na prosincovém jednání zastupitelů slíbil první náměstek primátora Jiří Pospíšil, že „pokud Modřany nezareagují, začátkem ledna město podá žalobu". Zeptali jsme se, zda se tak stalo. Nikoliv. „Žaloba podána prozatím nebyla, a vzhledem k tomu, že 23. ledna 2013 bylo v insolvenčním rejstříku oznámeno, že bylo zahájeno u společnosti Modřany Power insolvenční řízení, je momentálně zvažován další postup," odpověděla mluvčí radnice Jana Gáborová.

(Ne)dluží

Sankce za nedodržení podmínek smlouvy v současné době už přesahují šest milionů korun. Mluvčí však tvrdí, že firma městu nic nedluží. „Pouze pro upřesnění, společnost Modřany Power statutárnímu městu Prostějovu nedluží žádnou finanční částku, pouze se se zástupci společnosti mělo v průběhu ledna jednat o vydání pozemků v sektoru G
průmyslové zóny a jejich přepisu v katastru nemovitostí.
Vzhledem k zahájenému insolvenčnímu řízení jsou však jednání se zástupci společnosti v současné době bezpředmětná a předpokládáme jednání s insolvenčním správcem, který by měl být jmenován insolvenčním soudem," uvedla Gáborová.

Poněkud jiného názoru je Jiří Pospíšil: „Dostáváme se do právní situace před podpis smlouvy s tím, že platí veškeré pokuty a penále k datu odstoupení, což je zhruba 5 milionů korun (pozn. red.: více než 6 milionů), které budeme po Modřany Power vymáhat. Budeme jednat hlavně o tom, jakým způsobem vymazat zástavní právo a o podmínkách finančního vyrovnání."

Zbytečná liknavost?

Už v dubnu loňského roku zastupitel Josef Augustin upozorňoval: „Nečekejme, firma může jít do insolvence, likvidace nebo exekuce. Pokud nebudou komunikovat, půjdeme do soudního sporu." Zastupitel Tomáš Blumenstein ale radil vyčkat: „Nehrneme se do zbytečných problémů? V podstatě se zas tak moc neděje, důsledkem je jen to, že tam firma nepostaví."

Zastupitelé nakonec nejprve rozhodli odstoupit od smlouvy, později ho ale odložili. Jednání s MPS Holding, který mohl převzít štafetu včetně závazků, zkrachovalo. Připomeňme, že už loni v září měl být jasný další vývoj. „V září budeme znát výsledek jednání těchto dvou firem, ale byla by to třístranná dohoda," avízoval v létě Pospíšil. Zastupitelstvo nakonec od smlouvy definitivně odstoupilo v listopadu.

Výsledkem dlouhotrvajících jednání je prohlubující se nejistota, zda město získá peníze na sankcích. Musí také dořešit převod vlastnictví pozemků.

(dah)

Ilustrační foto: archiv


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce