Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskMinisterstvo mluví o chybě, Czech Radar jásá, magistrát apeluje na právníky

Ministerstvo mluví o chybě, Czech Radar jásá, magistrát apeluje na právníky
13.03.2012

Prostějov - Tahanice o správnost užívání stacionárních radarů budou pravděpodobně pokračovat. Město se obrátilo na své právníky, kteří mají odpověď ministerstva dopravy o chybování při měření analyzovat. Podle náměstka primátora Jiřího Pospíšila se v Prostějově soukromá firma nezabývala samotným měřením, pouze zařízení městu pronajímala. Takto to funguje i v řadě dalších měst. Proč nastal problém jenom v Prostějově? Nikdo neví.

Ministerstvo dopravy po necelém roce průtahů konečně vydalo své rozhodnutí. „Pro město Prostějov je připraven materiál, který říká, že chybovalo. K měření rychlosti se totiž nesmí najímat soukromé firmy a tou společnost Czech Radar bezpochyby je," říká mluvčí ministerstva Jakub Žižka.

Pozdní odpověď a ještě k tomu na jinou otázku?

Stanovisko ministerstva radním nestačí. Rozhodnutí, že rychlost mohou měřit pouze policejní složky, je podle Jiřího Pospíšila celoplošné a neodpovídá na dotazy města k řešení stávajícího problému s legislativou. „Celou věc budou analyzovat naši právníci," slibuje Pospíšil a doplňuje: „Je více způsobů, jak provádět měření rychlosti ve městě. Ke kterému se přikloníme, ještě není zcela jasné. Určitě ale měřit budeme."

Czech Radar rozhodnutí ministerstva vítá

Přestože se ve stanovisku ministerstva mluví o chybě a zákazu najímání soukromé firmy, Czech Radar rozhodnutí vítá. „Naše společnost vítá vydání stanoviska ministerstva dopravy k otázce měření rychlosti. To totiž potvrzuje, že systém nabízený v rámci projektu Bezpečná města je plně v souladu se všemi platnými právními předpisy," říká mluvčí společnosti Anna Němcová.

Zeptali jsme se jí tedy na pár otázek:

Postup, který byl v Prostějově, aplikujete i v jiných městech?

„Žádné z měst v ČR, se kterými spolupracuje naše společnost, neprovádělo měření jinak než prostřednictvím své obecní policie. Stanovisko ministerstva správnost tohoto postupu pouze potvrzuje. Princip naší spolupráce je založen na pronájmu těchto zařízení obcím právě po potřebu obecní policie. Pronájem je z hlediska řady obcí jedinou možností, jak takto drahé zařízení do svého užívání získat, a i nadále se jedná o způsob souladný s platnou legislativou."

Proč byl problém zrovna v Prostějově?

„Na tuto otázku nedokážeme odpovědět."

V kolika městech tento systém funguje?

„Radary tohoto typu fungují ve stovkách evropských a českých měst. Projekt Bezpečná města, na základě kterého jsme se zapojili, nabízí efektivní řešení dopravní bezpečnosti na lokálních komunikacích. Prezentaci projektu Bezpečná města lze nalézt i na našich webových stránkách."

V jaké hodnotě se pohybuje cena jednoho radaru?

„Kompletní instalace jednoho radaru přijde v průměru na 2,5 milionu korun."

Souhlasili byste s případným odkupem městem Prostějovem?

„Odkup zařízení je samozřejmě možný a naše společnost tuto možnost nabízí vždy svým smluvním partnerům jako jednu z variant řešení."

(kaa)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce