Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskMezinárodní festival vojenských hudeb rozezní Olomouc i Kroměříž

Mezinárodní festival vojenských hudeb rozezní Olomouc i Kroměříž
28.08.2018 07:05

Na přelomu srpna a září bude v Olomouci a Kroměříži znít hudba v podání vojenských souborů. Obě města propojí XXIV. Mezinárodní festival vojenských hudeb. Všechny jeho orchestry zase spojuje stoleté výročí vzniku jejich zemí.

„Vystoupení špičkových domácích i zahraničních vojenských souborů je každoročně už čtvrt století velkou podívanou. Festival k Olomouci nerozlučně patří už kvůli její vojenské historii a tentokrát získává na významu i tím, že se pojí se 100. výročím vzniku republiky," uvedl primátor Antonín Staněk.

Motocyklová četa a vystoupení hudby Hradní stráže, ale také dvě stovky vystupujících hudebníků - takový bude festival v roce 2018. „Diváci se mohou těšit na skvělou melodiku slovenské lidové hudby v podání bánskobystrického vojenského orchestru doplněnou o exhibiční vystoupení Čestné stráže prezidenta Slovenské republiky. Nevšední podívanou bude i vystoupení Vojenské hudby polského námořnictva z přístavního města Świnoujście. Polští vojenští hudebníci oblečeni v atraktivních námořnických uniformách předvedou netradiční program složený z klasických skladeb, ale i námořnických písní," popsal program festivalu velitel pražské posádky plukovník Milan Virt.

Festival začne v Olomouci v pátek v 18:00 koncertem polské vojenské hudby ze Svinoústí v chrámu sv. Mořice. V 19:30 se představí Vojenská hudba Olomouc a zpěvačka Hana Holišová na Horním náměstí, kde je po skončení koncertu přibližně od 21:30 připraven barokní ohňostroj. Sobota 1. září je od 10:00 hodín na Horním náměstí vyhrazena přehlídce vojenských hudeb. Vystoupí na ní Vojenská hudba Świnoujście (Polsko), Vojenská hudba Banská Bystrica (Slovensko), Vojenská hudba Olomouc, Žešťový sextet Hradní stráže, motocyklová četa Hradní stráže, Čestná stráž prezidenta Slovenské republiky, Čestná stráž AČR a olomoucké mažoretky. Podle plukovníka Virta čeká na návštěvníky festivalu opravdu unikátní program, protože Žešťový sextet Hradní stráže i motocyklová četa Hradní stráže téměř nikdy takto, navíc mimo Prahu, nevystupují (jsou vždy k dispozici prezidentovi republiky). V rámci nedělního dopoledního programu se polské námořnictvo představí i v Klášterním Hradisku ve Slavnostním sále Vojenské nemocnice Olomouc. Koncert začne v 10:00 hod. a bude věnován vojenským veteránům.

Do Kroměříže se festival přesune v sobotu 1. září a začne v podvečer Promenádním koncertem na Velkém náměstí. Na neděli je plánován od 14:00 hodin průvod městem a poté budou následovat show programy jednotlivých hudeb. Vystoupení zpestří výstupy mažoretek z Hulína.

Festival se koná za každého počasí a vstup na jednotlivé akce je zdarma. (red)

Foto army.cz


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce