Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskMěstská parkoviště pohlídají hlídači a závory

Městská parkoviště pohlídají hlídači a závory
15.11.2013 13:07

Prostějov – Od začátku roku se ve městě změní systém parkování. Jeho navrhovatelem je společnost A.S.A. TS. O některé parkovací plochy se postarají hlídači, jiné budou jistit závory. Těmi první řidiči mají projet koncem dubna.

Zefektivnění parkování, to byla hlavní myšlenka, kterou se už dlouho zabývalo vedení města. Odpověď dává studie firmy A.S.A. TS, která se bude o městská parkoviště starat. Zásadní změnou budou závory, které firma vybuduje ve Školní a také v Mlýnské ulici, konkrétně v lokalitě u Žudru. „Počty placených parkovišť ve městě zůstanou stejné, tady nebudeme nic měnit,“ avizovala náměstkyně primátora Alena Rašková, která má dopravu ve svém referátu.

Závorová novinka

Závory jsou jediným mechanizmem, který zajistí, aby parkující motoristé za své stání skutečně zaplatili. Všech ostatních parkovišť se ujmou hlídači A.S.A. TS.. „Místa budou obcházet dva hlídači, kteří budou sledovat, zda mají řidiči zaplaceno. Jakmile zjistí, že ne, za stěrač dají upozornění a celou věc nahlásí strážníkům,“ popsal budoucí postup Petr Fajkus z A.S.A TS. Jeho slova doplnila náměstkyně Rašková. „Bude to tak, jak to známe třeba z Olomouce. Hlídači budou obcházet řidiče a kontrolovat placené parkování.“ Podle jejích slov budou také, na některých místech, doplněny automaty na vydávání parkovacích lístků. Jednat se má například o lokalitu na začátku ulice Brněnská. Kontroly parkovišť vypuknou už od začátku roku, na závory si řidiči počkají zhruba do konce dubna.

Veřejná prezentace

O tom, jak budou závory vypadat a jaké platební postupy se motoristé budou muset naučit využívat, vysvětlí veřejná presentace. „Přesný datum ještě neznáme, ale zcela jistě se tam lidé dozví vše potřebné o fungování a placení u závor,“ doplnil Fajkus. Další novinkou, které se motoristé mají dočkat, je změna současného systému stání ve Školní ulici. „Bude sjednocen tak, aby zde nebylo současně šikmé, tak i podélné stání. Poslední jmenovaný typ parkování ubírá zbytečně hodně místa,“ doplnila Rašková s tím, že i nadále platí takzvané rezidenční a abonentní karty. O tom, jestli jejich cena bude nějakým způsobem upravována, ještě náměstkyně Alena Rašková nechtěla spekulovat. „Doposud platilo, že maximální cenou za kartu pro obyvatele bylo jeden a půl tisíce korun za jednou auto, za druhé už tři tisícovky ročně. Pro podnikatelské subjekty jde o částku pět tisíc korun za jedno, deset tisíc za druhé a každé další auto ročně,“ uzavřela Rašková. (kaa)

Ilustrační foto: archiv

Diskuze

Petr 15.11.2013 18:16
A jak bude ošetřena u těch závor situace, že sice vjedu na parkoviště a nenajdu místo k parkování a budu se chtít přesunout na jiné parkoviště?

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce