Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskMěsto se stará o památku významných osobností

Město se stará o památku významných osobností
24.01.2013

Prostějov - Radní na své schůzi schválili zařazení hrobu Alfonse Jindry do seznamu významných hrobů, jejichž údržbu a úklid zajišťuje Statutární město Prostějov. Město se stará o bezmála dvacet hrobů a pomníků na městském hřbitově, v letošním roce bude jejich důstojná památka zajištěna částkou 308 000 korun.

U některých čestných hrobů, například manželů Vojáčkových, manželů Přikrylových, Stanislava Manharda či Jiřího Wolkera, nejsou známi pozůstalí, na další významné hroby jsou uzavřeny nájemní smlouvy. K nim patří poslední místa odpočinku generálů Dudy, Veselého a Sachera. Na městském hřbitově jsou dále historické hroby a pomníky, o nichž nejsou ve hřbitovních knihách žádné zápisy. Jde o společný hrob vojáků padlých v první světové válce, společný hrob památce nevinným, společný hrob letců padlých ve druhé světové válce, společný hrob sedmi osob, které zahynuly při stavbě gymnázia, a hlavní kříž. „Po dohodě s rodinnými příslušníky byly na prostějovský městský hřbitov umístěny ostatky významných prostějovských rodáků - v roce 2005 Edvarda Valenty a v roce 2012 Alfonse Jindry. Oba hroby zajistilo město Prostějov na své náklady," připomenul první náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Významné hroby udržované správou hřbitova

1.      Duda Josef , generálmajor in mem., letec, účastník západního odboje, spisovatel, sk.10, č.24,

2.      Sacher Vilém, generálporučík, účastník odboje, signatář Charty 77, spisovatel, sk.15,D9, ř.5,č.19,20,

3.      Veselý, generál, sk.11-C7/1,

4.      Hanák Raimund, starý urnový háj,

5.      Vojáček Karel, 1.č.starosta, zem.poslanec, čestný měšťan, dobrodinec města, čestná hrobka, vlevo od hlavní cesty,

6.      Přikryl Ondřej, starosta města, poslanec, lékař, politik, spisovatel, hlavní alej nalevo,

7.      Manhard Stanislav, 5.český starosta, význačný děl. pracovník, čestný hrob, vpravo od hlavní aleje,

8.      Mareš Otto, český vlastenec a dobrodinec města, pluk.dělostřelectva, voj.odb.spisovatel, sk.6, čestný hrob,

9.      Krapka Josef, spisovatel, redaktor a vůdce děln., sk.9, ř.1, č.62,

10.  Wolker Jiří, básník, sk.2, C/7 B, č.102,

11.  společný hrob 7 osob, které zahynuly při stavbě gymnázia, 1-D9,11,12,1-2

12.  společný hrob vojáků I.svět.války, oběti světové války, sk.5,

13.  společný hrob památce nevinných, oběti hladu a útrap válečných, sk.5, ř.1-2,č.1-17

14.  památník letců z II.světové války, oběti světové války, sk.9, B1,ř.1,č.51

15.  svaz letců České republiky, arkádové kolumbárium, 26-26a,

16.  arkády,

17.  hlavní kříž,

18.  Kollarz Theofil, c.k.soudce, dobrodinec města, severní arkáda, č.23

19.  Alfons Jindra, hudební skladatel - NOVÝ

(red)

Foto: (kaa)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce