Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskLikvidace soch - barbarství, nebo nutnost?

Likvidace soch - barbarství, nebo nutnost?
30.04.2012

Prostějov - Dřevěné sochy, které zůstaly jako připomínka sochařských sympozií, přešly na bedra města. Co s nimi dál, na tom se zastupitelé neshodují. Jedni tvrdí, že likvidovat umělecká díla je barbarství, a pokud autor přijede do města a bude se po svém díle shánět, bude to přinejmenším trapné. Druzí tvrdí, že některá díla valnou uměleckou hodnotu nemají a zub času je odsoudil k záhubě, protože péče o ně by byla příliš nákladná.

„Sochy prý projdou revizí a některé budou vyřazeny. Co když přijede autor a bude se po svém díle marně shánět?" ptal se zastupitel Václav Kolář a pokračoval: „To by nemělo přijít v úvahu. Likvidovat umělecké dílo je přece to poslední."

Jiného názoru je náměstkyně primátora Ivana Hemerková: „Je to, bohužel, nezbytné. Podle smlouvy každé toto dílo připadlo městu. Budeme postupovat opatrně. Zasedne odborná komise, která posoudí stav. Celou dobu jsme se je snažili zachránit, ale sochy navržené k likvidaci už nejsou uměleckými díly." Připustila ale, že jde o její laický názor. socha„Miroslav Švancara (pozn. red.: ředitel sympózií) už několikrát řekl, že jsem mu vylila jeho dítě i s vaničkou a zabila ho. Přitom je běžné, že se taková díla likvidují," dodala. Jak jsme už dříve informovali, radní rozhodli sochařská sympozia pořádat ve městě pouze každým třetím rokem.

Do diskuse zastupitelů se vložil i primátor Miroslav Pišťák: „Já jsem kdysi pracoval v kamenolomu a faktem je, že dřevo je prostě zranitelnější než kámen." Zastupitel Miroslav Chytil podotkl, že pokud není zajištěna následná péče o dřevěné sochy, je tento záměr odsouzen k nezdaru. Údržba venku je totiž příliš náročná.

Závěr diskuse se nesl v humorném duchu. „Když někde tvoří sochy z ledu, je pravděpodobné, že po čase roztají," podotkl Václav Kolář. „Já bych doporučoval sochy nelikvidovat. Měli by je dostat zasloužilí členové zastupitelstva a předsedové komisí. Začal bych u Václava Koláře," navrhl zastupitel Josef Augustin.

(dah)

Foto: (dah), (jač)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce