Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskLékaři jdou do protestní akce, v pátek může být v ordinacích zavřeno

Lékaři jdou do protestní akce, v pátek může být v ordinacích zavřeno
28.02.2013

Prostějov - Některé ordinace v Prostějově budou v pátek nejspíš zavřené. Lékařská odborová komora a Svaz českých lékařů totiž na tento den vyhlásily protest, ke kterému se připojí i prostějovská lékařská komora. Důvodem protestu je nová úhradová vyhláška. Lékaři podle ní mohou pacientům předepisovat pouze to, co dovoluje a vše nad její rámec musí financovat sami. Vyhláška sama o sobě je prý navíc zbytečně složitá.

„Protestovat budeme," ujistil ve čtvrtek dopoledne předseda Okresního sdružení České lékařské komory v Prostějově Bohuslav Machaň. „Je děsivé, že ministr zdravotnictví Leoš Heger připravuje zákon, který má dát pojišťovnám absolutní pravomoc v rozhodování o tom, co můžeme a co nemůžeme napsat na recept pacientům. To tady snad ještě nikdy nebylo," uvádí jeden z důvodů pátečního protestu. Ordinace tak mohou být zavřené a sami lékaři navštíví své kolegy, aby i oni mohli projít mnohdy zanedbávanou zdravotní prohlídkou.

„Tohle je teprve začátek"

Lékaři se chtějí opravdu hodně nahlas ozvat a upozornit na to, že jejich profese musí být svobodná, nezávislá a zdravotnictví neziskové a pro lidi. „V tomto roce očekávám tvrdý boj mezi poskytovateli a ministrem zdravotnictví. Pokud se ministr zbláznil, klidně mě citujte, tak nám už nic jiného nezbývá. Pochopitelně, že protesty dopadnou na pacienty. Do boje ale jdeme v jejich zájmu," tvrdí Bohuslav Machaň, který je přesvědčen o tom, že musí proběhnout reforma. Podle něj je ale potřeba, aby byla přátelská jak k lidem, tak ke zdravotníkům. „Tato věc je tak moc namířena proti lidem, že mě až zaráží, že si to veřejnost ani novináři neuvědomují. Kdyby tomu tak bylo, jistě by se už dávno ozvali," míní Machaň.

Prostějovská nemocnice se k protestu připojí

„S našimi lékařskými odbory komunikujeme a víme, že své kolegy budou chtít jednoznačně podpořit. Tento protest je primárně namířen proti úhradové vyhlášce, s jejíž podobou nejsou rozhodně spokojeni ani naši lékaři. O bližší formě protestu nemám žádné informace. Jako tisková mluvčí nemocnic skupiny Agel však mohu veřejnost uklidnit, že provoz ve všech našich nemocnicích, to znamená v Prostějově, Šumperku, Šternberku i v Přerově, poběží v pátek 1. března zcela standardně a k žádnému omezení péče nedojde," ujistila mluvčí prostějovské nemocnice Hana Szotkowská.

Protest podporuje i Sdružení odborových organizací skupiny Agel. „Zásadně nesouhlasíme s úhradovou vyhláškou pro letošní rok, která významně snižuje příjmy zdravotnických zařízení a tím ohrožuje kvalitu, dostupnost zdravotní péče pro občany a také ohrožuje mzdy a sociální benefity všech zaměstnanců ve zdravotnictví," uvádí výbor ve svém prohlášení.

Ministerstvo se ohrazuje

„Veškerá prohlášení, že tentokrát protestujícím půjde o dobro pacienta a zachování kvalitní péče, se ukázala jako falešná," lze se dočíst na internetových stránkách ministerstva zdravotnictví, které reaguje na tiskovou konferenci odborů z minulého týdne. „ Zatímco platy lékařů se zvyšují, průměrná mzda v republice stagnuje či klesá. Katastrofické scénáře odborů i lékařské komory jsou liché a snaží se jen o vyvolání paniky," stojí v prohlášení ministerstva, které dodává, že nesmyslným a nepodloženým faktem je i tvrzení, že na platy a péči budou mít nemocnice jen do října letošního roku. Ze stejné kategorie argumentů také prý také ten, že kvalita péče se zhoršuje a stav zdravotnictví je nejhorší v jeho novodobé historii.

Pacient jako rukojmí?

S tvrzením, že na protesty doplatí nemocní lidé, předseda okresní lékařské komory Bohuslav Machaň více méně souhlasí. „Ano, jde o to, že v ordinacích nebudeme. Akutní péče ale zůstane zachována. Vše děláme v zájmu nemocných. Nemáme z toho radost, nic jiného nám ale nezbývá. Lidé to prostě musí vydržet. Nesouhlasíme s tím, že ministr chce vrhnout zdravotnictví do soukromého sektoru," uvádí rozhořčeně Bohuslav Machaň.

Nečistá hra?

„Pacienti jsou do této nečisté hry zataženi jako rukojmí, ať už odepřením péče nebo tím, že po nich bude v ordinaci vyžadován podpis pod petici lékařů," tvrdí ministerstvo zdravotnictví. Její text údajně volá po zvyšování daní, případně prohlubování schodku státního rozpočtu. Zároveň brání každé lůžko, ať už je potřebné, či nikoli. „Hustota lůžkových zařízení je jedna z nejvyšších v Evropě, více lůžek na obyvatele mají pouze dvě země. Medicína se vyvíjí a bránit každé lůžko nedává smysl," tvrdí Marek Ženíšek, první náměstek ministra zdravotnictví. „Podobně je to i s nařčením z předražených léků. V Česku máme jedny z nejlevnějších léčiv v Unii," kontruje Ženíšek.

(kaa)

Ilustrační foto: archiv

Diskuze:

Josef: A co se tak lépe starat o pacienty, vaše nářky na peníze jsou zarážející...


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce