Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskKřesťanská základní škola v Prostějově nebude

Křesťanská základní škola v Prostějově nebude
08.02.2013

Prostějov - Vyslyšet, či nevyslyšet žádost Cyrilometodějského gymnázia na zřízení základní školy? Rada města se na svém úterním jednání rozhodla požadavek zamítnout. Důvodem je prý demografický pokles populace.

Radní tento týden smetli ze stolu žádost Cyrilometodějského gymnázia o zřízení nové základní školy. Ta měla být podle jeho ředitele Jaroslava Fidrmuce v budově Švehlovy školy, která se stěhuje z Komenského ulice. Školské zařízení, které by nabízelo křesťanskou výchovu dětí, chtělo Cyrilometodějské gymnázium vybudovat kvůli velkému zájmu rodičů. „Máme tady křesťanskou mateřinku a rodiče dětí se nás ptají, zda jejich ratolesti budou moci u nás pokračovat dál. Naše péče se jim líbí. Přechod na křesťanskou základní školu ale není u nás možný a proto jsme to chtěli zajistit. Jednalo by se zhruba o padesátku dětí. Bohužel záměr nám nevyšel, což nás moc mrzí," reagoval na rozhodnutí radních ředitel Fidrmuc s tím, že gymnázium bude hledat způsob, jak tento záměr naplnit v souladu s potřebou lidí. Rozmanitost škol, podle jeho slov, může jen přispět ke kvalitě vzdělávání.

Dětí bude málo, tvrdí radní

Důvodem, proč žádost gymnázia neuspěla, je podle vedení města výhledový početní stav žáků. Ten se podle náměstkyně primátora Ivany Hemerkové bude snižovat. O současné situaci, kdy se do prvních tříd hlásí větší počet dětí, hovoří jako o přechodné. „V následujících letech vidíme poměrně značný demografický pokles a naplnění městských základních školy bude problémem," vyjádřila se Hemerková.

Ročník 2007 byl nejplodnější

Nejvíce dětí se v Prostějově narodilo před šesti lety. Bylo jich tehdy 449. „Pokles nastal v roce následujícím a pro ilustraci může sloužit rok 2011, kdy přišlo na svět o stovku méně dětí. Rok 2012 byl podobný, novorozenců bylo 364. Stovka dětí přitom představuje pokles o čtyři třídy v základní škole. A podobný vývoj lze očekávat i dál," argumentovala náměstkyně primátora. Letošní rok, kdy počet budoucích prváčků vzrostl, je právě odrazem plodného roku 2007.

Alespoň tělocvična

Magistrát církevnímu gymnáziu přece jen v něčem vyšel vstříc. Jde o tělocvičnu, která středoškolákům zcela chyběla. Studenti ji budou využívat právě v areálu budovy bývalé Švehlovy školy.

(kaa)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce