Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskKřest ve znamení růže

Křest ve znamení růže
31.10.2012

Prostějov - Klub historický a státovědný, který vznikl před rokem a navázal na prvorepublikovou tradici, včera velkolepým způsobem pokřtil v Národním domě svůj první ediční počin - knihu Osobnosti Prostějovska. Kmotry se stala šarmantní dvojice: Linda Wichterlová a Milan Dvořák. Večerem provázel Pavel Drmola.

„Cítili jsme potřebu se nějakým způsobem sdružit," zavzpomínal na vznik Klubu historického a státovědného jeho starosta Miroslav Macík. Kromě přednášek a projekcí, knihakteré si za krátkou dobu už získaly oblibu, klub nelenil a vydal kalendář fotografií Boba Pacholíka Ze dna plumlovské přehrady (informovali jsme) a také knihu významných osobností Prostějovska.

Týmovou práci na knize zaštítila místostarostka klubu Dagmar Roháčková. Na otázky moderátora večera a člena klubu v jedné osobě Pavla Drmoly osvětlila, jaká kritéria byla nastavena pro výběr osobností do knihy: „V prvé řadě jde o nežijící osobnosti. I tak jich ale bylo příliš mnoho, a tak jsme dále třídili. Snažili krest1jsme se o vyrovnané zastoupení města a okresu, pojmout co nejširší škálu oborů a také nevynechat ženy."

Úkolu sehnat peníze, aby kniha mohla spatřit světlo světa, se s úspěchem ujal Josef Augustin. „Bylo to těžké, ale spousta současných osobností měla naštěstí pro tento záměr pochopení," konstatoval. Zlatému hřebu večera v podobě křtu předcházelo vystoupení několika známých osobností, například Miroslava Zikmunda, Miloše kreKvapila, Jarmily Hlaváčové nebo Jiřího Vrby.

Za kmotry si klub vybral klavíristu a skladatele Milana Dvořáka a Lindu Wichterlovou, manželku známého vědce. Polévání knih alkoholem organizátoři označili za poněkud vulgární a dali přednost dotyku růže. Oba kmotři popřáli knize pěkný start do života. Pro Lindu Wichterlovou to byla premiéra, přestože kvapiluž uvedla do života svých osmnáct pravnoučat. Stará dáma připomněla svůj smysl pro humor, když organizátorům věnovala penízek z amerického Indianapolis na jízdu tramvají a upozornila: „Ale jen jednu!" Ke gratulantům se připojil i primátor města Prostějova Miroslav Pišťák: „Taková publikace nám tady chyběla."

(dah)

Foto: Bob Pacholík, (dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce