Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskKraj se oděl do oranžovo rudé

Kraj se oděl do oranžovo rudé
31.10.2012

Olomoucký kraj - Je patrně rozhodnuto. Kraji budou šéfovat zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté získali v radě devět křesel, komunisté křesla dvě. Hejtmanem se stane sociální demokrat Jiří Rozbořil (na snímku), prvním náměstkem jeho stranický kolega Alois Mačák. Důvodem oranžovo rudé koalice je programová shoda.

Novodobá historie si zapisuje úspěch komunistů. Ti v Radě Olomouckého kraje zasednou, spolu se sociálními demokraty, od revoluce poprvé.

Za Prostějovsko dva zástupci

Svá „želízka" v ohni má také Prostějovsko. V radě kraje bude působit Alois Mačák, mezi neuvolněnými členy rady budeme mít zástupkyni z Němčic nad Hanou, starostku Ivanu Dvořákovou. V porovnání s minulým rozložením sil rady si náš region pohoršil - Prostějovsko tam mělo trojici zástupců. Z nich zůstává jen Alois Mačák. Pavel Sekanina a Pavel Holík v nové radě už nebudou.

Stá schůze

Současnou povolební situaci a rozložení sil nové koalice nechce nikdo příliš komentovat. Čeká se totiž na soudní rozhodnutí, které řeší napadení regulérnosti voleb. I to bude na programu jubilejní sté schůze 6. listopadu. Se svoláním ustavujícího zasedání nového zastupitelstva je nutné vyčkat. Radní budou projednávat financování příspěvkových organizací v oblasti kultury a sociálních věcí, vyhodnotí tradiční ocenění Talent Olomouckého kraje 2012 a budou se zabývat vývojem daňových příjmů do krajského rozpočtu. Očekávaná koaliční smlouva by snad mohla být podepsána ještě v tomto týdnu.

Nová podoba Rady Olomouckého kraje

Jiří Rozbořil, hejtman (ČSSD) - krizové řízení, vnější vztahy, investice a evropské programy, finance a cestovní ruch

Alois Mačák, 1. náměstek (ČSSD) - doprava a silniční hospodářství

Michael Fischer (ČSSD) - zdravotnictví

Yvona Kubjátová (ČSSD) - sociální věci

Radovan Rašťák (ČSSD) - kultura, péče o památky, tělovýchova, sport a volný čas

Zdeněk Švec (KSČM) - školství

Michal Symerský (KSČM) - regionální rozvoj, územní plánování, životní prostředí, zemědělství a majetek

Neuvolnění členové rady

Ivana Dvořáková (ČSSD) - Prostějovsko, starostka Němčic

Pavel Martínek (ČSSD) - Šumpersko

Pavel Šoltys (ČSSD) - Přerovsko, místostarosta Lipníku nad Bečvou

Eva Pavličíková (ČSSD) - Jesenicko, starostka Vidnavy

(kaa)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce