Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskKoupání na jezerech v Tovačově?

Koupání na jezerech v Tovačově?
29.06.2019 07:30

Pohrdáte koupališti a raději vyhledáte přírodní vodní plochu? Tak asi stejně jako řada dalších občas zamíříte na Donbas, jezera u Tovačova. Jenže pozor, koupat se v nich je jednak na vlastní nebezpečí, a jinak je v podstatě zakázáno. PvNovinky přináší mapu jezer i s popiskem, jakému účelu slouží. Dočtete se rovněž, kde se můžete bez obav z postihu vykoupat.

Tovačovská jezera

Tovačovská jezera začala vznikat v padesátých letech minulého století jako zatopená plocha po těžbě stěrkopísku. Jezera se nachází jihovýchodně od města Tovačov, nedaleko soutoku řek Moravy s Bečvou. Celková výměra jezer činí zhruba 330 hektarů a každým rokem se zvětšuje. Název Donbas vznikl v minulosti podle názvu jezera v tehdejším Sovětském svazu. Donbas byl tvořen částí dnešních jezer I - Sever a severní částí jezera IV - Skašovského. Jezero Donbas bylo poté předěleno hrází, a tak vznikla dvě výše zmíněná jezera.

V současné době se tovačovská jezera skládají ze čtyř samostatných vodních ploch. Severní jezero je využíváno jako zdroj pitné vody. Přírodní podmínky tohoto území tvoří příznivé podmínky pro řadu rostlin a živočichů. Byla zde zaznamenána přítomnost několika zvláště chráněných druhů živočichů, na sedmdesát druhů ptáků a přes 30 druhů ryb. Nedaleko jezer se nachází Národní přírodní rezervace Zástudánčí.

Na všech jezerech je povolen sportovní rybolov. Koupání je povolené na vlastní nebezpečí pouze v označené části Annínského jezera. Na všech ostatních vodních plochách platí přísný zákaz koupání.

Celková mapa jezer s vyznačením prostoru pro koupání. Připomínáme, že se jedná o zásobníky pitné vody a aktivní těžební prostor. Proto je vstup a vjezd na jezera regulován.


Poznámka k mapě
DP = dobývací prostor - těžba štěrku
Současné platné názvy jezer:
I = Jezero sever, též Vodárenské jezero, vlastníkem je společnost Vak Přerov, a.s. Na jezeru je přímý vodárenský odběr, jedná se o I. pásmo ochrany vodního zdroje, připravuje se přetěžování jezera.
II = Troubecké jezero, vlastníkem je ČM štěrk, a.s. Na jezeru je přímý vodárenský odběr, jedná se také o I. pásmo ochrany vodního zdroje. Stále zde probíhá těžba štěrku.
III = Annínské jezero, vlastníkem je ČM štěrk, a.s. Na tomto jezeru již byla těžba ukončena. Jedná se však stále o II. pásmo ochrany vodního zdroje. Pouze na vymezené části tohoto jezera, kterou má v pronájmu město Tovačov, neplatí zákaz koupání. Prostor vyhrazený pro koupání je na břehu vyznačen informačními cedulemi a na hladině plovoucími bójemi. V prostoru pro koupání není povoleno používat jakékoliv čluny. Na břehu pak není možné rozdělávat oheň a tábořit.
IV = Skašovské jezero, vlastníkem je ČM štěrk, a.s. Těžba štěrku zde stále probíhá. Jezero využívá Jacht klub Tovačov. 

Rybolov na jezerech

Všechna jezera jsou také rybářskými revíry. Výkon rybářského práva je však rozdělen. Na jezeru označovaném jako I - Sever vykonává rybářské právo ČRS Ostrava, platí zde tzv. krajská povolenka. Na všech ostatních jezerech vykonává rybářské právo společnost ČM štěrk, a.s. a je třeba mít jejich povolenku. Pouze rybáři mohou mít na vymezených částech jezer umístěný stan nebo karavan a pro vjezd motorovým vozidlem musí mít zvláštní povolení. Pouze rybáři mohou na hladině jezera používat člun.

(ber, tovacov.cz)

Foto: tovacov.cz


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce