Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskKopaninka z Repech třetí v celostátní Rozhledně roku 2018

Kopaninka z Repech třetí v celostátní Rozhledně roku 2018
29.03.2019 07:45

Netypická vyhlídka Růženka v Českém Švýcarsku získala titul Rozhledna roku 2018. Druhé místo obsadila další stavba v Ústeckém kraji, a to na vrchu Rubín u Podbořan. Třetí se umístila Kopaninka u obce Repechy na Prostějovsku v Olomouckém kraji.

Kopaninka byla otevřena v prosinci loňského roku. Je 22 metrů vysoká, vyhlídková plošina je ve výšce 18 metrů. Záměr postavit na návrší nad osadou Repechy v okrese Prostějov turistickou rozhlednu vyjádřil v roce 2011 ředitel Vojenských lesů divize Plumlov Petr Švadlena. Nápad byl o čtyři roky později oprášen členy místního spolku Repechy Crew a zejména pak jeho předsedou, majitelem nedalekého penzionu Lada Břetislavem Usnulem. Iniciativa však dlouhou dobu narážela na administrativní průtahy a zejména nedostatek finančních prostředků (původně se počítalo s částkou ve výši 2 mil. Kč). Postupně se naštěstí podařilo získat dotace od Olomouckého krajského úřadu ve výši 1,25 mil. Kč, ministerstvo pro místní rozvoj přispělo částkou 590 tis. Kč a město Prostějov poskytlo 50 tis. Kč. Zájemci si navíc mohli pořídit některý ze schodů na vyhlídkovou plošinu a získat tak nerezovou tabulku se svým jménem umístěnou na zakoupeném schodu. Dárci a sponzoři mohli zasílat své příspěvky i na transparentní účet. Stavba rozhledny nakonec vyšla na zhruba 3,3 mil. Kč včetně DPH. V době svého otevření iniciátorům stavby zbývalo sehnat ještě více než jeden milion korun, neboť rozhledna byla postavena na dluh.

„V anketě Rozhledna roku 2018 hlasovalo 1 109 osob, Růženka dostala 334 hlasů a získá diplom, Rubín obdržel 138 hlasů a Kopaninka 127," oznámil Jaroslav Fábera, předseda Klubu přátel rozhleden, který anketu vyhlásil již po popáté. Jsou do ní zařazeny pouze rozhledny, které vznikly v daném hlasovacím roce. Loni jich bylo jedenáct. (ber)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce