Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskKomentář: Proč jsou „Romové“ alergičtí na „cikány“?

Komentář: Proč jsou „Romové“ alergičtí na „cikány“?
30.11.2011

Prostějov - V reportáži z Evropského parlamentu rozebíral německý reportér postavení romského etnika a ani jednou nepoužil slovo Rom. To asi jen u nás po sametové revoluci chtěli politici dnešní cikány odlišit od těch předchozích - kočujících. Prostě zase musíme být papežštější než papež. Zeptali jsme se prostějovských Romů, jaké označení preferují.

Oslovená snědá skupinka žen dlouho nepřemýšlela. „Označení Rom je v pořádku. To nám vůbec nevadí.  Jsme sice cikáni a nestydíme se za to, ale když to někdo řekne povýšeným tónem s důrazem na písmeno "k", to nás uráží," pravila jedna z nich. Druhá byla k použití slova cikán ještě kritičtější. „Dostávám z toho amok," prohlásila. Zajímavé je, že samy toto slovo často používají. „Záleží na tónu, jakým se vysloví," vysvětlily.

Co je podstatné

V reportáži moderátor mluvil o tom, že cikání bývají vykresleni jako dráteníci, což vyznívá romanticky, ale ve skutečnosti život cikánů romantický není. Měl před sebou trojici mladých cikánek. Všechny tři hovořily anglicky. Jedna z nich při dotazu na dosaženou úroveň vzdělání pravila: „Rodiče se hodně pachtili, abych byla tam, kde jsem. Doufám, že to budu mít jednodušší a že to přesunu na svoje děti."  Další z dívek prohlásila, že by chtěla být právničkovu nebo překladatelkou.

Ze slova pachtili je patrné úsilí, které konkrétní lidé vynaložili, aby něčeho dosáhli. Snaha chtít a něco pro to udělat je důležitá. Ne slovo cikán či Rom.

Problematice Romů na Prostějovsku se budeme věnovat i dále, a to i z jejich pohledu.

(eše)

Ilustrační foto: (dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce