Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskKe kočárům na zámecké louce povede elektřina (foto)

Ke kočárům na zámecké louce povede elektřina (foto)
07.02.2014 13:14

Čechy pod Kosířem – Cesta k Mánesovu pavilonu v zámeckém parku v Čechách od Kosířem je přehrazena stavebními zábranami. Protíná ji totiž výkop, kam řemeslníci uloží elektrické kabely. Přívod proudu chyběl pořadatelům Josefkolu i při svatebních obřadech.

Od čerstvě obnovené oranžerie směrem k altánu, v němž měl kdysi ateliér Josef Mánes, vede dlouhá stavební rýha přetínající kus parku.

„Chystá se tu přívod elektřiny k pavilonu. Potřeba je zejména při pořádání velkých akcí, jako je setkání řemeslníků Josefkol nebo rekonstrukce historických bitev na vedlejší louce. V altánu se ale také občas konají svatební obřady,“ přiblížil starosta Čech pod Kosířem Milan Kiebel. Předpokládá, že proud bude k dispozici už na začátku blížící se turistické sezony.

Zatékalo do sklepů

Rekonstrukce na zámku v Čechách pod Kosířem běží volným tempem. Nachází se v takzvané druhé etapě. U zídky za oranžerií stojí lešení, staveniště je i přímo před touto pseudogotickou stavbou. Olomoucký kraj, který zámecký areál vlastní, tu momentálně opravuje podsklepený prostor, kam zatékalo. Stavbaři museli odkopat zeminu a sanovat klenby, zdivo i schodiště.

Nová prohlídková trasa má být v zámku zpřístupněna veřejnosti v roce 2015. Zámecký park je otevřený každý den až do setmění. Park i zámek jsou na seznamu nemovitých kulturních památek. V listopadu 2008 ho kraj předal do správy Vlastivědného muzea v Olomouci. Plány související s rekonstrukcí, jsou velké, ale finanční investice kraje omezené.

„Čekáme, kolik nám schválí peněz. Až na základě toho uveřejníme nejbližší záměry. Nyní nebudu o ničem mluvit,“ odmítl bližší komentář k současným i následujícím opravám správce zámku Antonín Valenta.

Čtyřicet milionů

Na druhou etapu rekonstrukce počítalo hejtmanství s více než čtyřiceti miliony. Měly jít na dokončení oprav venkovního prostoru před oranžérií, její vybavení mobiliářem a na stavební a restaurátorské práce v jižním a západním křídle zámku. (das)

K Mánesovu altánu povede elektřina, staveniště je i před oranžerií. Foto: D. Sekanina

Ke kočárům na zámecké louce povede elektřina (foto) Ke kočárům na zámecké louce povede elektřina (foto) Ke kočárům na zámecké louce povede elektřina (foto) Ke kočárům na zámecké louce povede elektřina (foto) Ke kočárům na zámecké louce povede elektřina (foto) Ke kočárům na zámecké louce povede elektřina (foto) Ke kočárům na zámecké louce povede elektřina (foto) Ke kočárům na zámecké louce povede elektřina (foto) Ke kočárům na zámecké louce povede elektřina (foto) Ke kočárům na zámecké louce povede elektřina (foto) Ke kočárům na zámecké louce povede elektřina (foto)

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce