Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskKamenný kříž v Hrubčicích byl prohlášen kulturní památkou

Kamenný kříž v Hrubčicích byl prohlášen kulturní památkou
10.10.2019 07:58

Hodnotné dílo pochází z dílny prostějovského akademického sochaře Václava Becka (1867–1930), z počátku jeho tvorby.

Kamenný kříž vysoký zhruba čtyři metry umístěný na čtvercovém hranolovitém podstavci pochází z roku 1898. Datace je doložena na jednom ze tří soklů, ze kterého se památka skládá. Z posledního vystupuje vlastní kříž s plastikou Krista, jež je přibita čtvero hřeby. V nikách se nachází sochy Panny Marie Bolestné, sv. Josefa a sv. Aloise Gonzagy. Podnět na prohlášení za kulturní památku tohoto kvalitně umělecky zhotoveného kamenosochařského díla nacházejícího se v dobrém technickém stavu předložil správní orgán památkové péče Magistrátu města Prostějova. Regionální komise Národního památkového ústavu v Olomouci na svém zasedání dne 27. února 2019 doporučila ministerstvu kultury kamenný kříž k prohlášení za kulturní památku.

Památková hodnota vychází z dochované podoby objektu, historických konstrukcí, koncepce a formy drobné sakrální architektury. Kříž má estetický dopad na své okolí a dotváří naši kulturní krajinu, je zároveň připomínkou křesťanské víry a věrouky. Tento typ drobných sakrálních památek je jednou z nejvíce mizejících a ohrožených kategorií kulturního dědictví.

(Zdroj: https://www.npu.cz)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce